• Życzenia świąteczne

     • Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
      i wyciągniesz do niego rękę,
      zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

      Zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych,
      zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym,
      zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

      Niech radość z narodzenia Zbawiciela
      towarzyszy Wam w tę Wigilijną Noc,
      i dalej, każdego dnia w Nowym 2022 Roku.

       

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
      Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka
      w Strzelcach Krajeńskich

     • Zdalne nauczanie

     • Informujemy, że zajęcia dydaktyczne dla wszystkich klas szkoły podstawowej, szkoły branżowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy w Ośrodku w okresie od 20 grudnia 2021 roku do 09 stycznia 2022 roku będą odbywały się w trybie zdalnym. 

      Przypominamy, że nauczanie zdalne odbywać się będzie na platformie edukacyjnej G - Suite.

      Świetlica w Ośrodku będzie dostępna w godzinach od 8:00 do 15:00.

      Pomoc psychologiczno - pedagogiczna jest to element bardzo ważny, o którym nie możemy zapomnieć także teraz. Tak samo jak w poprzednim okresie nauki zdalnej, zachęcamy uczniów do korzystania z pomocy psychologa i pedagoga szkolnego, zarówno zdalnie jak i stacjonarnie na terenie Ośrodka.

      O wszelkich zmianach dotyczących prowadzenia zajęć w Ośrodku będziemy informować na bieżąco.

     • Promesa

     • Zofia Dajczak jako Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. J. Korczaka w Strzelcach Krajeńskich wyraża zgodę na wykonywanie przez "POMAGAM" USŁUGI PIELĘGNIARSKIE SPÓŁKA JAWNA KRYSTYNA BULWAN, SYLWIA WROTECKA szczepień ochronnych przy użyciu szczepionki Covid - 19 w gabinecie medycznym zlokalizowanym na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. J.Korczaka w Strzelcach Krajeńskich dla wszystkich osób uprawnionych zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID - 19.

      Biorąc pod uwagę panującą sytuację pandemiczną w naszym kraju i poza jego granicami, gorąco zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w Narodowym Programie Szczepień.

      Bądźmy odpowiedzialni za siebie, najbliższych i następne pokolenia! Szczepmy się!

     • Zbiórka karmy - podsumowanie akcji

     • ZBIÓRKA KARMY - PODSUMOWANIE AKCJI

      W naszym Ośrodku na przełomie października i listopada zorganizowana została zbiórka karmy dla podopiecznych Organizacji Społecznej Arka dla zwierząt pt. "Przynieś karmę dla zwierzaka". Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu porzuconych i niechcianych zwierząt, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i młodzieży do aktywnego udziału w zbiórce karmy i innych potrzebnych akcesoriów. Organizatorem i koordynatorem akcji była Pani Agnieszka Gierłowska, która obecnie jest koordynatorem Szkolnego Klubu Wolontariusza w SOSW Strzelce Kraj.

      Łącznie udało nam się zebrać 20 kg karmy suchej i 5 kg karmy mokrej dla psów oraz 1,5 kg karmy suchej i 3 kg karmy mokrej dla kotów. Ponadto dla czworonożnych przyjaciół przyniesiono 6 ciepłych koców oraz smycze, szelki i obroże.

      W ramach podziękowania Pani Alicja Piech - Prezes "Arki dla Zwierząt" przekazała do SOSW dyplomy z podziękowaniami, zarówno dla Pani Dyrektor Zofii Dajczak za umożliwienie zorganizowania akcji, dla Pani koordynator oraz dla każdego ucznia zaangażowanego w zbiórkę.

      Cieszymy się , że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego Ośrodka. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

      Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

      Na zdjęciach - dzieci i młodzież zaangażowana w zbiórkę, a także szczęśliwy psiak Simba - podopieczny Arki dla Zwierząt, który obecnie przebywa w Hotel dla Zwierząt - Zwierzyniec.

     • Najpiękniejsza Ozdoba Bożonarodzeniowa

     • Z przyjemnością informujemy, że po raz kolejny uczniowie Naszego Ośrodka wzięli udział w konkursie plastycznym Starosty Strzelecko - Drezdeneckiego na "Najpiękniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową". Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów, a także umożliwienie przedstawienia własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

      Autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac z Naszego Ośrodka:

      Kategoria - PRZEDSZKOLAKI:

      1 miejsce - Igor Liszkowski-Okupny

      Kategoria - SZKOŁA PODSTAWOWA

      1 miejsce - Oskar Wiśniewski

      1 miejsce - Tomasz Zagdański

      Wyróżnienie - Oliwia Więcławska

      Kategoria - OSOBY DOROSŁE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

      3 miejsce - Kacper Borecki

      3 miejsce - Kacper Bogdan

      Serdecznie gratulujemy !!!

     • Brązowa odznaka "Za zasługi dla sportu"

     • Podczas Walnego Zjazdu Sprawozdawczo- Wyborczego Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni- Razem” w Ciechanowie 04.12.2021 r., nauczyciel wychowania fizycznego naszego Ośrodka Pan Marcin Chwalencki został odznaczony brązową Odznaką „ZA ZASŁUGI DLA SPORTU” przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego.

      Pan Marcin od 2012 roku jest wiceprezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sprawni-Razem Strzelce Krajeńskie”. Od 2013 roku współpracuje z działającą na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie organizacją Związkiem Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni- Razem”, który zrzesza Szkoły, Ośrodki oraz kluby sportowe z terenu całego kraju. W ostatnich latach podopieczni pana Marcina biorą udział w licznych zawodach sportowych odnosząc sukcesy na arenie sportowej w województwie oraz kraju, co jest efektem jego wieloletniej, profesjonalnej i cierpliwej pracy z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Strzelcach Krajeńskich. Dyrekcja szkoły wraz z pracownikami składają gratulacje i życzą dalszych sukcesów.

     • Międzynarodowy Projekt "Emocja"

     • Międzynarodowy Projekt "Emocja" w Naszym Ośrodku prowadzi także Pani Monika Matysiewicz. W ostatnim czasie przeprowadziła z III grupą wychowawczą dwa moduły - "Kreatywność" i "Wyobraźnia".

      Grupa wykazała się dużym zaangażowaniem i kreatywnością podczas realizacji wszystkich zagadnień. Według młodzieży biorącej udział w projekcie najprzyjemniejsze okazały się być zadania polegające na kodowaniu oraz spisywaniu swoich marzeń. Wychowankowie aktywnie brali udział w dyskusji kierowanej.

     • Mikołajkowa niespodzianka

     • Z okazji Mikołajek uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzelcach Krajeńskich odwiedzili ze słodkim poczęstunkiem starostowie Bogusław Kierus i Paweł Antczak.

     • Mikołajki

     • Mimo, że nie udało nam się kolejny raz zorganizować tradycyjnej „Imprezy Mikołajkowej”, dzięki Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski (działającym przy SOSW) oraz zaangażowaniu kilku osób wszyscy nasi podopieczni otrzymali paczki ze słodyczami.

      Mikołaj, w towarzystwie dwóch Śnieżynek, wręczał paczki zachowując zasady reżimu sanitarnego.

      Dzieci (i młodzież - oczywiście) , otrzymały w tym roku wyjątkowo bogate upominki.

      Mikołajki były możliwe, dzięki wsparciu finansowemu właścicieli i przedstawicieli kilku strzeleckich firm: „PERET” sp. z o.o., J. Mańdzij „JM PROJEKT”, SKR Strzelce Krajeńskie, Agencja Zatrudnienia „EFEKT”, PGK Strzelce Krajeńskie, K. Sołtysiak PHU „CAR”, G. Chmiel „BUDOWNICZY”.Są to osoby, których wyjątkowa empatia i wrażliwość na potrzeby innych, od wielu lat pozwala Stowarzyszeniu realizować działania sprawiające radość i wspierające uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzelcach Krajeńskich.

      Kuba! Natalia! Dominika! Dziękujemy!

     • "Igrzyska Bez Barier" - II edycja

     • Otwartość, empatia i radość - taki był weekend 2-5.12.2021 podczas Igrzysk Bez Barier (Gdańsk), w którym uczestniczyli uczniowie Naszego Ośrodka wraz z opiekunami, P. Katarzyną Halasz i P. Dariuszem Kamzelskim.

      W dniach 2-5 grudnia uczniowie z naszego Ośrodka: Katarzyna Szutkowska, Julia Kosmala, Piotr Gronowicz, Radosław Kwiatkowski, Michał Ankutowicz, Mateusz Szymaniak wraz z opiekunami p. Katarzyną Halasz i p. Dariuszem Kamzelskim wzięli udział w II edycji ,,Igrzyska Bez Barier” organizowanych przez Akademicki Związek Sportowy. II edycja realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami była tym razem skierowana do uczniów z roczników 2003-2006. Warunkiem uczestnictwa wyżej wymienionej imprezy było obowiązkowe szczepienie przeciw Covid zarówno trenerów jak i zawodników dlatego czuliśmy się bezpieczni. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie uczniów do aktywności, integracja młodych osób z dysfunkcjami oraz promocja i upowszechnianie sportu osób z niepełnosprawnościami. W II edycji młodzież rywalizowała w następujących konkurencjach: w lekkoatletyce ( pchnięcie kulą, biegi sztafetowe, trójskok), badmintonie, ergometrze wioślarskim. Nasi uczniowie wypadli znakomicie, sprawdzili swoje możliwości, jednak w ,,Igrzyskach Bez Barier”, rywalizacja jest sprawą drugorzędną, a liczy się zaangażowanie i dobra zabawa. Oprócz zawodów uczniowie korzystali w pełni z uroków Gdańska, zwiedzili miasto, dodatkowym atutem był Jarmark Bożonarodzeniowy, a także spacery po plaży. Główną atrakcją zawodów było spotkanie z p. Agnieszką Kobus – Zawojską, medalistką olimpijską w rywalizacji wioślarskich czwórek podwójnych i mężem p. Agnieszki Maciejem Zawojskim medalistą Mistrzostw Polski i Europy w wioślarstwie. Serdecznie dziękujemy organizatorom, a w szczególności p. Marcie Daleckiej, wiceprezes Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami za zaproszenie nas drugi już raz na Igrzyska, wspaniałe przyjęcie i organizację tak dużej imprezy sportowej, w której udział wzięło tym razem 110 zawodników z całej Polski. Warto dodać, że nasi zawodnicy zostali udekorowani medalami i prezentami przez czterokrotnego Mistrza Świata i Mistrza Olimpijskiego w Pekinie w czwórce podwójnej p. Adama Korola, a także przez p. Damiana Wleklaka, srebrnego i brązowego medalistę Mistrzostw Świata w piłce ręcznej.

     • "Andrzejki" w grupach wychowawczych

     • 30 listopada w grupach wychowawczych obchodziliśmy Andrzejki. Celem imprezy była integracja wychowanków oraz przybliżenie tradycji andrzejkowych.

      Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.

      Wychowankowie podczas wieczoru andrzejkowego brali udział w następujących wróżbach: rzut trzewikiem, cztery filiżanki, serce z imionami, rzucanie monetą, wyścig butów, wróżenie z kart oraz lanie wosku. Organizatorem Andrzejek był Samorząd Grup Wychowawczych p. Katarzyna Kołowrocka i p. Monika Matysiewicz.

     • "Otrzęsiny" w grupach wychowawczych

     • 17. 11. 2021r. w holu internatu odbyło się przyjęcie nowych wychowanków w poczet zbiorowaści grup wychowawczych. Wszyscy uczestnicy mieli do wykonania następujące zadania:

      • picie mleka,
      • rozpoznawanie różnych smaków z zasłoniętymi oczami,
      • nadmuchanie jak największego balona,
      • zjedzenie cytryny z uśmiechem na twarzy,
      • zespołowe wykonanie pracy plastycznej metodą wydzierania.

      Wszyscy wykonali zadania wzorowo, dobrze się przy tym bawiąc. Emocjom nie było końca. Na koniec wychowankowie otrzymali dyplomy i słodki upominek.

      Organizatorem imprezy był Samorząd Grup Wychowawczych p. Katarzyna Kołowrocka i p. Monika Matysiewicz.

     • Konkurs plastyczny "Mój patriotyzm"

     • Uczniowie Naszej Szkoły w listopadowym czasie wzięli udział w konkursie rzeźbiarsko-plastycznym organizowanym przez Młodzieżową Radę Powiatu pt. "Mój patrioztyzm" z okazji Święta Niepodległości. 

      Konkurs był skierowany do wszystkich uczniów ze szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu.

      Nagrodzeni uczniowie z Naszego Ośrodka:

      • I miejsce zajęła Klaudia GRYCZKA - wych. D. Wakulicz
      • II miejsce - Bartłomiej KRZYŻANIAK- wych. K. Trubacz
      • III miejsce - Kacper BOGDAN - wych. K. Trubacz.
      • WYRÓŻNIENIE -Radosław Podyma - wych. M. Łabuda

       

      Wszystkim zwycięzcom gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych sukcesów.

     • Międzynarodowy Projekt "Emocja"

     • Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 1a i 3c pod opieką Moniki Kowal ukończyli 1 moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego EMOCJA. Moduł ten to KREATYWNOŚĆ. Uczniowie wykonali mnóstwo ciekawych i kreatywnych zadań.

     • Projekt "Daj mi szansę"

     • Klub ,,Olimp" Olimpiady Specjalne Polska Lubuskie realizuje projekt ,,Daj mi szansę " dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nasi zawodnicy biorą udział w zajęciach z Koszykówki i Badmintona.

     • Sonda o Polsce

     • Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przygotowanego przez uczniów klasy 6b z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

      W filmie udział wzięli: Weronika Więcławska, Klaudia Michalak, Bartek Braun, Marta Ślusarczyk, Amelia Sikora, Miłosz Przemycki, Patrycja Cicha, Paulina Woźniak.

      Pomysł, kamera i montaż - nauczyciel historii - Pani Katarzyna Furmaniak.

      Muzyka wykorzystana w filmie pochodzi ze strony - audionautix.com

     • 11 Listopada...

     • Dnia 16 listopada 2021roku w Naszym Ośrodku odbył się uroczysty Apel z okazji 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po odśpiewaniu Hymnu wszyscy zebrani uczniowie i nauczyciele w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej. Z wielkim zaciekawieniem obejrzano także "Sondę o Polsce", którą przeprowadziła i nagrała wcześniej klasa VIb. Wyświetlone zostały również dwa krótkie filmy, na których uczniowie: Bartłomiej Krzyżaniak oraz Ernest Kowalczyk dali popis swych umiejętności recytatorskich. Rys historyczny, przedstawiony w formie prezentacji, przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

      Nauczyciele, którzy zaangażowali się w przygotowanie Apelu:

      • Magdalena Adamczak
      • Katarzyna Furmaniak
      • Agnieszka Gierłowska
      • Dariusz Kamzelski
      • Jacek Kielar
      • Aleksandra Olejniczak
      • Monika Kowal
     • "Szkoła do Hymnu"

     • "Szkoła do hymnu" 2021 r. to akcja zachęcająca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".

      Hymn w Naszym Ośrodku został odśpiewany w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada, o godz. 11.11.

     • Wizyta Ministra Edukacji i Nauki

     • 5 listopada 2021 Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przebywał z wizytą w województwie lubuskim. W Gorzowie Wielkopolskim odwiedził Zespół Szkół Gastronomicznych, gdzie wziął udział w konferencji o szkolnictwie zawodowym z dyrektorami szkół oraz Akademię im. Jakuba z Paradyża. Minister złożył również wizytę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Strzelcach Krajeńskich oraz w Szkole Podstawowej w Różankach.

      W Naszym Ośrodku minister uczestniczył w konferencji z dyrektorami lubuskich SOSW, rozmawiał o rozwoju placówki oraz działaniach inwestycyjnych.

      W czasie spotkania minister podkreślił, że najlepsze warunki do kształcenia dzieci z niepełnosprawnościami są w szkołach specjalnych.

      Minister pogratulował również staroście strzelecko-drezdeneckiemu Panu Bogusławowi Kierusowi oraz dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Pani Zofii Dajczak znakomitego rozwoju tej placówki. Szkoła liczy obecnie 147 uczniów i ta liczba wciąż rośnie, jak zaznaczył minister, ze względu na znakomite warunki kształcenia.

      Info i zdjęcia: Lubuski Urząd Wojewódzki.

     • Czas zadumy...

     • Za nami Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki- święta pełne refleksji i wspomnień o swoich najbliższych, którzy już odeszli. Nasi uczniowie- jak co roku- wspólnie z wychowawcami klas uczcili pamięć poległych bohaterów narodowych spoczywających na cmentarzu komunalnym a także porządkowali i palili znicze na zaniedbanych lub opuszczonych grobach. Święto zmarłych to dla dzieci i młodzieży doskonała lekcja historii w terenie a także kultury zachowania w miejscach publicznych i polskich tradycji. Za wzorową postawę wszystkim uczestnikom wydarzenia serdeczne podziękowania składa opiekun Samorządu Uczniowskiego- Pani Magdalena Adamczak.