• Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

          • Uczniowie klas IA, IB, IIB ZET oraz przedszkolaki wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka obchodzonego 18 stycznia.

            Dzieci uczestniczyły w prezentacji połączonej z krótkim quizem, wykonały prace plastyczną pt. „Kubuś Puchatek", rozwiązywały Kubusiowe karty pracy oraz ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową układając Puchatkowe puzzle.

            Spotkanie zakończyło się głośnym czytaniem przygód Kubusia Puchatka pt.,, Noc wielkiej niedźwiedzicy".

            Zajęcia przeprowadziły Panie: Grażyna Wolańska, Agnieszka Sprawka, Anna Pawlikowska.

          • Program „Profilaktyka nowotworów: rak piersi i rak szyjki macicy”

          • W grudniu 2023r. w naszym Ośrodku zostały przeprowadzone zajęcia zgodnie z Programem „Profilaktyka nowotworów: rak piersi i rak szyjki macicy”.

            Program poświęcony jest profilaktyce nowotworowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych i był realizowany w klasach Szkoły Branżowej oraz SPdP.

            Realizacja programu stanowiła wsparcie dla prowadzonych już działań profilaktycznych w Ośrodku.

            Realizatorami programu były: Pani Jolanta Zielińska - pielęgniarka szkolna i Pani Katarzyna Małyszczak -pedagog szkolny.

            Głównym celem programu było uświadomienie młodzieży jakie zagrożenia niesie rak piersi i rak szyjki macicy oraz inne choroby wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u młodych ludzi.

            Zajęcia edukacyjne miały na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat nowotworów piersi i szyjki macicy, podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko powstawania nowotworów (profilaktyka pierwotna i wtórna), motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie, przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych z fantomem piersi mogli doświadczyć namacalnie jak wygląda nowotwór.

            Wprowadzenie elementu edukacji prozdrowotnej na temat nowotworów do szkoły przyczyniło się do podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności związanej z samobadaniem piersi i uwrażliwieniem na nieprawidłowości w funkcjonowaniu ciała kobiety.

            Zajęcia zainicjowały dyskusję, dzięki której młode kobiety podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonując badanie cytologiczne.

            Koordynatorem Programu „Profilaktyka nowotworów: rak piersi i rak szyjki macicy” w Ośrodku jest Pani Katarzyna Małyszczak.

          • Kółko historyczne - kolejne spotkanie

          • 15 stycznia po raz pierwszy w nowym roku spotkało się kółko historyczne.

            Uczniowie tym razem poznawali i utrwalali sylwetki ważnych, rozsławionych na świecie Polaków. W tym celu rozegrali grę karcianą "Wielcy Polacy". Zadaniem grajacych było rozpoznanie - na podstawie tylko pięciu wskazówek - o jaką postać z 55 możliwych chodzi.

            Gra - wbrew pozorom prosta i schematyczna- okazała się podczas rozgrywki być bardzo emocjonująca i angażująca.

          • "Paczuszka dla maluszka" - podsumowanie akcji

          • W okresie przedświątecznym w naszym Ośrodku odbyła się wolontariacka zbiórka produktów higienicznych w ramach ogólnopolskiej akcji "Paczuszka dla maluszka".

            Akcja ta już od kilku lat gości w naszym mieście.

            Uczniowie i nauczyciele z naszego Ośrodka zbierali artykuły higieniczne, kosmetyki, środki czystości, które wspomogły podopieczne Domu Pomocy Społecznej w Szarczu- niepełnosprawne kobiety i dziewczynki.

            Zebrane środki zostały przekazane do Centrum Aktywności Społecznej. Stamtąd razem z paczuszkami od innych darczyńców powędrowały do dziewczynek i kobiet z Szarcza.

            Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę w to szlachetne dzieło

            Akcję w naszej szkole przeprowadziły Panie Izabela Mariańska i Anita Pytlewska Fillipov wspierane przez ks. Grzegorza Kołodziejczyka.

          • Warsztaty mydlarskie

          • W dniu 15.01.2024r. z inicjatywy nauczycielek Pani Gabrieli Demczur i Pani Anity Pytlewskiej-Filippov, w naszym Ośrodku odbyły się interesujące warsztaty mydlarskie, które na specjalne zaproszenie poprowadziła Pani Katarzyna Campbell - ceniona autorka książek, bajek i publikacji dedykowanych dzieciom oraz twórczyni rękodzieła.

            Podczas warsztatów uczniowie klas SPdP mieli okazję wykonać swoje własne niepowtarzalne mydełka. Wszyscy samodzielnie wybierali kolor, aromat i elementy dekoracyjne. Największym wzięciem cieszył się zapach malinowy, który natychmiast przywołał obraz świeżych owoców. Czas oczekiwania na zastygnięcie mydełek umiliła nam zabawa balonikami. 🎈🎈🎈

            Pod czujnym okiem Pani Kasi i zgodnie z jej instrukcjami, nasze różnobarwne baloniki zamieniały się w pieski i kwiaty.

            Celem warsztatów było nie tylko poznanie krainy kolorów, aromatów i niezwykłych faktur, ale przede wszystkim stworzenie oryginalnych upominków dla bliskich z okazji zbliżającego się Dnia Babci👩‍🦳 i Dziadka.👨‍🦳

            W atmosferze wesołej zabawy powstały mydełka, które pięknie zapakowane będą z pewnością wyjątkowym prezentem! Zapał i zaangażowanie uczniów już teraz skłania nas do rozważenia kolejnej edycji warsztatów, nad czym będziemy się zastanawiać…

          • Mistrzostwa Powiatu Strzelecko - Drezdeneckiego w Darta

          • Kolejne zawody naszych uczniów ze znakomitymi wynikami

            Podczas Mistrzostw Powiatu Strzelecko- Drezdeneckiego w Darta w Strzelcach Kraj. 05.01.2024r. uczniowie SOSW w składzie:

            • Adam Gołębiewski
            • Kacper Kosiorek
            • Gracjan Naumowicz

            drużynowo wywalczyli

            I miejsce zdobywając tytuł Mistrzów Powiatu

            W grze Indywidualnej Adam Gołębiewski zajął IV miejsce.

            W Mistrzostwach brali udział zawodnicy z Zespołu Szkół w Strzelcach Kraj., CKZiU w Strzelcach Kraj., Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie.

            Serdecznie Gratulujemy wszystkim zawodnikom

            Ze sportowym pozdrowieniem- opiekun drużyny p. K. Leśkiewicz.

          • Kółko geograficzne - kolejne spotkanie

          • Na zajęciach kółka geograficznego nauka połączona jest często z zabawą, tak by zajęcia były jeszcze ciekawsze.

            Tak było wczoraj, gdzie uczniowie klasy 5 i 6 SP stworzyli model Układu Słonecznego.

            Dzięki zajęciom członkowie koła nie tylko pogłębili i utrwalili wiedzę o Słońcu i planetach ale także ćwiczyli umiejętność pracy w zespole.

            Kółko prowadzi Pani Agnieszka Gierłowska

          • Program edukacyjny "ARS - czyli jak dbać o miłość?"

          • Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, w czwartek 21 grudnia w naszym Ośrodku odbyły się zajęcia w ramach programu edukacyjnego "ARS, czyli jak dbać o miłość", w którym wzięli udział uczniowie klas ponadpodstawowych.

            Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

            Koordynatorką programu jest p. Katarzyna Furmaniak.

          • Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

          • Niech radość z Narodzenia Zbawiciela

            towarzyszy Wam w tę Wigilijną Noc,

            a nadchodzący Nowy Rok 2024

            będzie czasem pokoju i spokoju w świecie.

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Strzelcach Krajeńskich.

          • Wyniki konkursu plastycznego "Ozdoba choinkowa"

          • Jedną z tradycji wpisaną w Święta Bożego Narodzenia jest wykonywanie ozdób na choinkę.

            W Naszym Ośrodku odbył się konkurs plastyczny ,, Ozdoba choinkowa". Ze swoimi pracami zgłosiło się 22 uczniów. Jury w swojej ocenie uwzględniło: pomysłowość, oryginalność, estetykę wykonania oraz wkład własny.

            Spośród kilkudziesięciu ozdób choinkowych komisja wyłoniła najciekawsze wytwory plastyczne przyznała 3 nagrody oraz wyróżnienia:

            Nagrody otrzymali: -

            1 miejsce - Kaja Borensztein klasa 2 A SPdP -

            2 miejsce - Krystian Szewczyk - klasa 1Pu -

            3 miejsce - Filip Chodziński - klasa 3 SP

            Wyróżnienia otrzymali: -

            4 miejsce - Igor Malinowski - ok 4b/5a -

            5 miejsce - Krzysztof Krzeszowski - kl 2/3 a ZET -

            6 miejsce - Aniela Tafelska - kl 2 SP -

            7 miejsce - Oliwia Biros - klasa 4 a

            Uczniom nagrodzonym oraz wyróżnionym gratulujemy, a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy.

            Organizatorzy: M. Jurcz, M.Matysiewicz, M. Łabuda, A. Najder, G. Wolańska, A. Sprawka

          • Dzień Integracji

          • Powszechnie przyjęto, że 3 grudnia obchodzimy Dzień Integracji

            Jest to dzień wyjątkowy, gdyż koreluje z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

            Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Strzelcach Krajeńskich po raz pierwszy włączył się w świętowanie Dnia Integracji.

            W tym roku połączyliśmy ten czas z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

            Nauczyciele wraz ze swoimi uczniami / klasami mieli okazję do pokazania integracji klasowej w różnych odsłonach i podjęli różnorodne działania.

            • Klasa 7p ZET (nauczyciel p. M. Adamczak) - zajęcia obejmujące wspólne wykonanie kreatywnych prac plastycznych o tematyce świątecznej. Ponadto uczniowie przedstawili utwór świąteczny w wersji instrumentalnej.
            • Uczniowie klas 4,5,6 i 7 ZET w ramach w ramach projektu edukacyjnego "W domu. W szkole, w przedszkolu z Bogiem", który prowadzi Pani katechetka I. Mariańska, samodzielnie wykonali „piernikową” masę plastyczną, idealną do zabawy i nauki.
            • Wychowawcy klas P. A. Najder, p. M. Adamczak, P. E. Szczepaniak zorganizowali w swoich klasach Wigilię dbając o nawiązanie do tradycji z tym związanych.
            • Klasa 1-2 SP (wychowawca P. A. Gierłowska) – uczniowie z wielkim zapałem przygotowali prezenty dla rodziców . Ponadto odbyła się Wigilia klasowa, na której nie zabrakło życzeń i śpiewu kolęd.
            • Klasa 3 SP (wychowawca P. M. Matysiewicz) - w ramach działań integracyjnych: wspólne przygotowywanie ozdób świątecznych, dekorowanie pierników oraz przygotowanie deserów świątecznych.
            • Klasa 7 ZET (wychowawca p. B. Bojba) - wykonanie prezentów dla rodziców.

            Również w grupach wychowawczych dużo się działo.

            • P. K. Kołowrocka zaprosiła swoją grupę do wspólnego spaceru po urokliwych ulicach naszego miasta w wieczornej atmosferze, czerpiąc radość z pięknych, świątecznych dekoracji. Wychowankowie także wspólnymi siłami wykonali plakat o wskazanej tematyce.
            • Wychowankowie P. A. Choińskiej wykazali się współpracą podczas robienia, pieczenia i dekorowania świątecznych pierników.
            • P. A. Suchto czuwała podczas przystrajania choinki przez dzieci oraz wykonywania przez nie kartek świątecznych.

            Święto Integracji to doskonały moment, aby włączyć dzieci niepełnosprawne do wspólnej zabawy z rówieśnikami, by pokazać społeczeństwu, iż takie osoby maja podobne potrzeby, pomysły i zdolności.

            Mamy nadzieję, że Dzień Integracji stanie się w naszej szkole aktywnością cykliczną i że zapoczątkujemy nową tradycję, o której będziemy przypominać co roku.

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - M. Matysiewicz i K. Furmaniak.

          • Koncert Świąteczny

          • We wtorek, 19.12. w ramach projektu ,,Spotkanie z kulturą -bliżej muzyki" gościliśmy w naszym Ośrodku ,,Strzelecką Orkiestrę Dętą im. Jerzego Bywalca". Muzycy wprowadzili nas w świąteczny klimat i zagrali dla uczniów kolędy. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Dziękujemy bardzo serdecznie Orkiestrze za wspaniały koncert, a także rodzicom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Autorami projektu jest p. Katarzyna Halasz i p. Dariusz Kamzelski.

          • Kółko języka angielskiego - kolejne spotkanie

          • We wtorek odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie koła z języka angielskiego.

            Ten wyjątkowy czas spędziliśmy na budowaniu świątecznej atmosfery. Podczas zajęć uczniowie byli zaangażowani w przygotowanie świątecznych deserów według przepisu w języku angielskim. Dzieci z pomocą nauczyciela prowadzącego, odszyfrowywały nazwy składników z przepisu, poznawały oraz osłuchiwały się ze zwrotami w języku obcym , doskonale się przy tym bawiąc.

            Oczywiście desery świąteczne zostały przez nie zjedzone ze smakiem.

            Prowadzący zajęcia: P. Monika Matysiewicz

          • Jasełka 2023

          • Tradycją Naszego Ośrodka są coroczne Jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Głównym celem Jasełek jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie umiejętności aktorskich, a także kształtowanie pozytywnych przeżyć.

            Dziś w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Strzelcach Krajeńskich, odbyły się przepiękne Jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z grupy teatralnej „Ikar”, wzbogacone występem instrumentalno – wokalnym uczniów klasy 1aSPDP oraz klasy 2a SPDP. Spektakl, zawierający zarówno partie mówione, jak i śpiewane został ciepło przyjęty przez zebraną publiczność i nagrodzony gromkimi brawami.

            Na zakończenie głos zabrała Pani Alicja Wałdoch – opiekun koła teatralnego, która podziękowała swoim podopiecznym za cudowną grę aktorską oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie Jasełek. Głos zabrała także Pani Zofia Dajczak – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzelcach Krajeńskich, która podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych Jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Pani Dyrektor złożyła także świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Miłym akcentem tegorocznych Jasełek były prezenty od Pani Dyrektor dla wszystkich, w postaci świątecznych kubków oraz czekolad.

            Dzisiejszy dzień przeżyty był w ciepłej, świątecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby tak było. Wyjątkowa scenografia, stroje, rekwizyty, śpiew oraz gra aktorska sprawiły, że spotkanie było wyjątkowe i dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń. Jasełka będą zapamiętane przez wszystkich, a na kolejne czekamy z niecierpliwością.

            Osoby odpowiedzialne za organizację Jasełek:

            • Pani Alicja Wałdoch – opracowanie scenariusza, przygotowanie uczniów oraz rekwizytów
            • Pani Małgorzata Sopielewska – scenografia
            • Pani Bogumiła Gławdel – kostiumy
            • Pan Władysław Kram – rekwizyty
            • Pan Jacek Kielar, Pan Dariusz Kamzelski – nagłośnienie
            • Pani Agnieszka Chaberko – przygotowanie muzyczne uczniów klas SPDP
            • Pani Agnieszka Gierłowska – zdjęcia, relacja na fb oraz stronie Ośrodka
          • Kółko geograficzne - kolejne spotkanie

          • Nowe, cyfrowe technologie mają ogromny wpływ na zmianę sposobu uczenia się i nauczania. Możliwości jakie dają nam media cyfrowe zwiększają zaangażowanie uczniów i chęci do zdobywania wiedzy.

            Określenie TIK jest skrótem od słów technologie informacyjno - komunikacyjne. Mówiąc prościej oznacza to np. stosowanie programów komputerowych, narzędzi do nauki online oraz różnego rodzaju aplikacji.

            Dziś, na kółko geograficznym, uczniowie za pomocą tablicy interaktywnej oraz znanego portalu Wordwall poszerzali i utrwalali swoją wiedzę m.in. na temat kontynentów czy kierunków geograficznych.

            Kółko prowadzi nauczycielka geografii P. Agnieszka Gierłowska.

          • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne" - kolejne zadanie

          • W grudniu wychowankowie grup wychowawczych z grupy III i IV wykonywali prace plastyczne w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne.

            Temat pracy "Zima w mieście" i "Choinka" rysowane pisakami.

            Poniżej przedstawiamy fotogalerie z wykonanych prac.

            Wychowankowie realizują projekt pod okiem P. Agnieszki Suchto i P. Katarzyny Kołowrockiej.

          • Kółko historyczne - kolejne spotkanie

          • W grudniu kółko historyczne spotkało się dwukrotnie.

            Uczniowie tym razem zgłębiali meandry historii przy pomocy gier karcianych.

            Pierwsza z nich to popularny "Piotruś", ale w wersji historycznj Pary tworzą w nim władcy z dynastii Piastów i przedmioty z nimi związane.

            Druga gra - to budząca wśród uczniów bardzo pozytywne emocje - "Znaj znak". Na każdej karcie jest pokazanych 12 ze 133 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski. Jeżeli weźmiemy dowolne dwie karty i uważnie się im przyjrzymy, okaże się, że zawsze mają one jeden wspólny symbol. Uczniowie zdobywają więc wiedzę w bardzo przystępny sposób .

            Koło historyczne prowadzi nauczycielka historii, p. Katarzyna Furmaniak.

          • Lubuski Turniej Tenisa Stołowego

          • 14 grudnia zawodnicy Klubu ,,Olimp" uczestniczyli w Lubuskim Turnieju Tenisa Stołowego z Olimpiad Specjalnych w Gorzowie Wlkp. Nasi uczniowie wywalczyli następujące miejsca:

            Katarzyna Szutkowska -I miejsce;

            Gracjan Naumowicz- I miejsce;

            Radosław Kwiatkowski - III miejsce;

            Kacper Kosiorek- III miejsce.

            Trenerami zawodników jest p. Katarzyna Halasz i p. Dariusz Kamzelski.

          • Wyniki konkursu ogólnopolskiego "Jesień wokół nas - II edycja"

          • Z wielką satysfakcją ogłaszamy wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod tytułem "Jesień wokół nas".

            Prace uczestników zachwycają gamą kolorystyczną, zgodnością z tematem konkursu, interesującymi technikami wykonania, a przede wszystkim bardzo indywidualnym spojrzeniem na piękno otaczającej nas przyrody w jesiennej szacie.

            Duże zainteresowanie konkursem zaowocowało napływem przepięknych i wyjątkowo oryginalnych plac plastycznych.

            Komisja konkursowa po długich obradach przyznała autorom nagrody i wyróżnienia.

            Nagrody otrzymują:

            * ALEKSANDRA ROSŁANOWSKA (Świetlica Wiejska w Żubrowie)

            * GRZEGORZ ROGOWSKI (SOSW Lubsko)

            * IGOR BYELOV ( SOSW Sulęcin)

            * SANDRA BIELECKA (ZSS Żary)

            * KACPER JAMROZIK ( SOSW Szprotawa)

            * JAKUB SZYMANIAK (SOSW Dęblin)

            * KUBA CIESIOŁKIEWICZ (SOSW Strzelce Kraj)

            Wyróżnienia przyznano:

            * DARIUSZ LIWAJ (SOSW Lubsko)

            * NIKOLA PIOTROWSKA (SOSW Lubsko)

            * NATALIA GINIBOR (SOSW Lubsko)

            * GABRIELA KAŚKÓW (Świetlica Wiejska w Żubrowie)

            * MICHAŁ SOBOLWESKI (SOSW Sulęcin)

            * KLAUDIA BANDALEWICZ (ZSS Żary)

            * PAWEŁ BŁĄDEK (SOSW Szprotawa)

            * MAJA GEMBALA (SOSW Dęblin)

            * HANNA LEWANDOWSKA (SOSW Strzelce Kraj)

            * ALEKSANDRA WALKOWIAK (SOSW Strzelce Kraj)

            Pozostałym uczestnikom zostaną przesłane dyplomy uznania.

            Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do przyszłorocznej edycji.

            Organizatorzy:

            Pani Gabriela Demczur

            Pani Anita Pytlewska-Filippov

            Poniżej - kilka wybranych prac.