• Zajęcia rękodzielnicze w zespole RW

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, 22 marca uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przy pomocy nauczyciela, Pani Małgorzaty Jurcz, wykonali palmy wielkanocne.

            Każdy mógł zrobić palmę z bukszpanu, bazi oraz kwiatów z bibuły. Wszystkie wykonane palmy były wyjątkowe, zarówno pod względem kolorystyki, jak i użytych materiałów.

          • Spotkanie z kuratorem sądowym

          • Stara łacińska sentencja głosi, że ,,nieznajomość prawa szkodzi”.

            Czy to oznacza, że wszyscy powinniśmy znać przepisy prawne? Studiować opasłe księgi prawnicze i kodeks karny cytować z pamięci?

            Byłoby to niezwykle trudne zadanie, a efekt raczej mało satysfakcjonujący. Podstawowa wiedza z tego zakresu jest jednak niezbędna w życiu codziennym, w szkole i w pracy. Pozwala na uniknięcie sytuacji, w której nieświadomie robimy coś, co jest niezgodne z prawem. Im wcześniej zaczniemy je rozumieć i przestrzegać, tym lepiej dla nas. W naszym życiu, od samego początku, obowiązują określone zasady i normy. Zapoznajemy się z systemem wartości uniwersalnych dla wszystkich ludzi. Stopniowo zdobywamy tę cenną wiedzę i uczymy się z niej korzystać.

            W piątek 22.03.2024r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli ku temu świetną okazję, ponieważ uczestniczyli w spotkaniu z Kuratorem Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich Panią Sylwią Borkowską.

            Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zawodem kuratora oraz szeroko rozumiana profilaktyka przeciwdziałania postawom demoralizującym i czynom karalnym. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat hejtu wobec innych ludzi, odpowiedzialnego postępowania w odniesieniu do rówieśników oraz konsekwencji związanych z łamaniem norm i zasad społecznych.

            Pani Sylwia Borkowska wyjaśniła również na czym polega współpraca kuratora ze szkołą,rodziną i różnymi instytucjami. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o zadaniach kuratora w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży wchodzącej w konflikt z prawem. Na koniec uczniowie podziękowali Pani Kurator za prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele istotnych informacji.

            Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza bezpiecznie poprowadzi naszych uczniów przez, często kręte i strome, ścieżki życia, umożliwiając im rozpoznanie i świadome unikanie sytuacji wiodących do konfliktów z prawem.

            Osoby odpowiedzialne za organizację spotkania:

            Pani Katarzyna Małyszczak

            Pani Anita Pytlewska- Filippov

             

          • Treningi na basenie

          • Zawodnicy Klubu ,,Olimp" spędzili dzisiejsze popołudnie na basenie ,,Słowianka ", gdzie trenowali przed zawodami, które już 10 kwietnia odbędą się w Gubinie. Trzymamy mocno kciuki

            Opiekunami grupy są p. Katarzyna Halasz i p. Dariusz Kamzelski.

          • Podsumowanie Konkursu Ogólnopolskiego o Januszu Korczaku

          • Wiemy, że uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Janusz Korczak-czarodziej naszej wyobraźni” z niecierpliwością oczekiwali na decyzję Komisji Konkursowej. Z przyczyn od nas niezależnych, byliśmy zmuszeni do przesunięcia terminu nadsyłania prac, co automatycznie wpłynęło na datę ogłoszenia werdyktu.

            Uczestnicy konkursu zaskoczyli nas swoją nieprzeciętną kreatywnością, znajomością tematu, udowadniając, że Janusz Korczak nie jest zapomnianą postacią z odległej przeszłości.

            W pracach autorów znalazły swoje odzwierciedlenie nie tylko najbardziej doniosłe idee i poglądy wybitnego pedagoga, ale również cechy jego charakteru. Człowiek o łagodnym spojrzeniu, wielkim sercu i w otoczeniu dzieci stanowi motyw przewodni większości rysunków. Twórczość pisarska Janusza Korczaka została subtelnie zaakcentowana poprzez występującą w pracach postać Króla Maciusia I. Uczestnicy konkursu naprawdę wspaniale zaprezentowali swój talent oraz indywidualne spojrzenie na postać znanego lekarza, pedagoga, pisarza i przede wszystkim przyjaciela dzieci.

            Po długich obradach Komisja Konkursowa ogłosiła swój werdykt:

            • I MIEJSCE-IGOR MALINOWSKI (SOSW STRZELCE KRAJEŃSKIE)
            • II MIEJSCE-URSZULA KUŚNIERSKA (SOSW WĄSOSZ)
            • III MIEJSCE-PIOTR PRZYBYSZ (SOSW STRZELCE KRAJEŃSKIE)

            Autorzy prac wyróżnionych:

            • NELA PIETRZAK (SZKOŁA PODSTAWOWA BOBRÓWKO)
            • VANESSA GIŻYCKA ( SOSW WĄSOSZ)
            • NIKOLA RZEPECKA (SOSW STRZELCE KRAJEŃSKIE)
            • NATALIA GUTOWSKA (SOSW STRZELCE KRAJEŃSKIE)
            • ANTONI SOBCZAK (SOSW STRZELCE KRAJEŃSKIE)

            Organizatorzy konkursu gratulują autorom prac nagrodzonych, wyróżnionych i pozostałym uczestnikom. Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

            Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów- wtorek 26.03.2024r.,godz.09.45 ( trzecia lekcja)

            Nagrody i dyplomy dla uczestników z innych ośrodków zostaną wysłane pocztą.

            Organizatorami konkursu były Panie: Gabriela Demczur, Anita Pytlewska-Filippov, Izabela Mariańska.

          • Konkurs "Drzewa w Polsce"

          • 21 marca 2024r. podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „ Drzewa w Polsce”. Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat krajowej szaty roślinnej. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do komisji wpłynęło blisko 50 prac. Uczestnicy zaprezentowali w swoich dziełach przeróżne techniki plastyczne a także popisali się swoją znajomością drzew rosnących na terenie naszego państwa. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek, a nagrody rzeczowe w 3 kategoriach otrzymali:

            Szkoła Podstawowa (dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym):

            1 miejsce- Łukasz Marciniak kl. 5

            2 miejsce- Marek Matuszewski kl. 4

            3 miejsce- Dominik Wypychowski kl. 5

            Szkoła Podstawowa (dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu lekkim):

            1 miejsce- Patrycja Woźniak kl. 5

            2 miejsce- Weronika Sauermann kl. 7

            3 miejsce- Antoni Wyrzykowski kl. 2

            Szkoła Branżowa I Stopnia oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy:

            1 miejsce- Julia Kosmala kl. 2 SB

            2 miejsce- Katarzyna Szutkowska kl. 1 SPdP

            3 miejsce- Julia Ostapiuk kl. 3 SPdP

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuje i gratuluje organizator i fundator nagród- Pani Magdalena Adamczak (nauczyciel biologii).

          • Wiosenny tydzień - dzień 5

          • Za nami ostatni punkt "Wiosennego szalonego tygodnia" , czyli piżamowy dzień

            W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy codziennie podejmowali kolejne wyzwania i przyłączali się do naszej zabawy

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Nareszcie nadeszła wiosna!

            Dziś, 21 marca 2024r., w Naszym Ośrodku oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W ramach tych obchodów cała społeczność szkolna zebrała się licznie w świetlicy szkolnej.

            Na początku imprezy, Dyrektor Ośrodka - Pani Zofia Dajczak, serdecznie powitała zebranych przedszkolaków, uczniów i nauczycieli oraz życzyła wszystkim udanego wiosennego świętowania.

            Następnie wyznaczone wcześniej dziewczęta oraz chłopcy z poszczególnych klas i oddziałów wzięli udział w konkursie na „Panią i Pana Wiosny” prezentując oryginalne stroje wiosenne.

            Kreacje modeli i modelek były zachwycające i pomysłowe, oczarowując publiczność oraz jury. W przygotowaniach do pokazu mody rodzice, nauczyciele, wychowawcy i uczniowie zadbali o każdy szczegół i dodatki, wykazując się kreatywnością i humorem. Poziom przygotowanych strojów był bardzo wysoki.

            Po burzliwej naradzie jury ogłosiło wyniki konkursu:

            1. miejsce - Bartosz Braun

            2.miejsce - Oliwia Więcławska i Kaja Borenstain

            3. miejsce- Wiktor Florjański

            Wyróżniono także klasę V SP ZET p. Ewy Johansen oraz Zespół Rewalidacyjno - Wychowawczy p. Małgorzaty Jurcz.

            Wszyscy modele i modelki otrzymali nagrody w postaci słodkiego upominku.

            W trakcie szkolnej imprezy wiersze o wiośnie czytali uczniowie: Maja Jaworska , Katarzyna Szutkowska oraz Dariusz Sławek.

            Prezentację pt. "Wiosenne obrzędy i zwyczaje ludowe" przedstawiła Pani Katarzyna Furmaniak, a Pani Magdalena Adamczak podsumowała wyniki konkursu plastycznego pt. " Drzewa w Polsce" wręczając uczniom dyplomy i nagrody.

            Dzisiejszy dzień był pełen emocji i wrażeń! Powitanie wiosny na pewno na długo zostanie w pamięci całej społeczności szkolnej. Impreza ta wytworzyła poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim była świetną zabawą.

            Organizatorami szkolnej imprezy z okazji Pierwszego Dnia Wiosny byli: Pani Katarzyna Furmaniak wraz z Samorządem Uczniowskim oraz Pani Aleksandra Drozdowska.

            Oprawa muzyczna: Pan Jacek Kielar.

            Oprawa fotograficzna: Pani Agnieszka Gierłowska

          • Wiosenny tydzień - dzień 4

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego- na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa - uczniowie i nauczyciele naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary

            Zdjęcia wykonała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Weronika Więcławska.

            A już jutro ostatni dzień "Wiosennego szalonego tygodnia" - czyli Dzień Piżamowy

          • 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Dziś 21 marca – choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny , jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

            21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

            Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

            Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe

            Źródło grafiki: https://www.facebook.com/profile.php?id=100069728659740

          • Zajęcia ogrodnicze w grupach wychowawczych

          • Wiosna to czas budzenia się do życia całego roślinnego świata.

            Niektórym z roślin, konieczna jest przy tym pomoc człowieka. Dlatego też wczoraj wychowankowie z II i III grupy wychowawczej postanowili pomóc wiośnie szybciutko zagościć w naszym internacie. W czasie zajęć, pod okiem wychowawców - Małgorzaty Jurcz i Gabrieli Demczur, uczestnicy zostali zapoznani z hodowlą poszczególnych kwiatów i roślin: stokrotek i rzeżuchy.

            Wychowankowie zapoznali się, jak wyglądają nasiona i w jaki sposób zasiewać je w doniczkach. Podczas zajęć zostały też omówione, czego rośliny potrzebują do wzrostu, i jakimi akcesoriami posługiwać się w ogrodnictwie. Uczestnicy bardzo pozytywnie odnieśli się do wyznaczonego zadania. Dla niektórych z nich, było to pierwsze spotkanie z dbaniem o rośliny w swoim otoczeniu. Zajęcia okazały się wspaniałą lekcją rozwijania zdolności manualnych, a także miały efekty terapeutyczne: uwrażliwienie na piękno natury, rozładowania napięć i negatywnych emocji. Obecnie doniczki z pięknymi stokrotkami zdobią stoły w holu Naszego Ośrodka.

          • Spotkanie z rzeźbiarzem

          • Istnieje taki pogląd, że spotkanie z interesującym człowiekiem jest jak podróż po nieznanym lądzie. Trafiamy do krainy, w której wszystko jest dla nas nowe. Doświadczamy czegoś, o czym tylko słyszeliśmy, albo co widzieliśmy z daleka. Czasami podchodzimy do tego z dystansem i rezerwą, innym razem ciekawość zwycięża. Chcemy widzieć i wiedzieć więcej, pragniemy wzbogacać swoje doświadczenia, poszerzać horyzonty…

            We wtorek 19.03.2024r. nasz Gość, PAN EDWARD DĄBROWSKI zaprosił uczniów i nauczycieli do swojej wyjątkowej krainy, wyrzeźbionej z różnych gatunków drewna. Tuż obok mnicha z latarnią, rozświetlającą ciemności, wyrosły piękne muchomory. Panienka z lilią nostalgicznie spoglądała na kwiaty. Zapracowany kołodziej znalazł swoje miejsce przy zadumanym filozofie. Wielobarwne korale kusiły uczennice siedzące w pierwszym rzędzie, a kubeczki i jajka przypominały o zbliżających się świętach. Na straży porządku stał waleczny rycerz z tarczą i mieczem. O odległych czasach przypomniał kałamarz. I to pióro smutne, bo przecież dalej chciałoby pisać o sprawach ważnych i błahych, radosnych i ciekawych. Konik na biegunach aż rwał się do galopu. I pomyśleć, że była to zabawka wielu pokoleń… Tylko ptaszkowi na kółkach dopisało szczęście. Zapomniana zabawka okazała się największą atrakcją, nie tylko dla Kuby i Huberta.

            Uczniowie w skupieniu wysłuchali historii Pana Dąbrowskiego. W opowieści pojawiła się postać niespełna trzynastoletniego chłopca, który samodzielnie, metodą prób i błędów, wyrzeźbił swojego pierwszego rycerza. Odtąd dłuto do drewna będzie mu towarzyszyć przez całe późniejsze życie. Uczniowie dowiedzieli się, z jakich gatunków drzew pozyskiwane jest drewno na rzeźby. Obejrzeli i poznali nazwy podstawowych narzędzi. Mieli okazję obserwować proces twórczy-rzeźbienie figury słonia. Pan Dąbrowski zwrócił uwagę uczniom na znaczenie ekologii w codziennej pracy. Podkreślił, jak ważny jest szacunek wobec świata roślin i jakie znaczenie ma świadomość, że człowiek w lesie zawsze jest tylko gościem.

            Uczniowie dowiedzieli się, że rzeźby artysty często powstają z resztek drewna, kawałków, które ktoś inny potraktowałby jak zwykły opał. Bez umiejętności dostrzeżenia w klocku czy fragmencie pnia czegoś niezwykłego nie powstałaby żadna postać, figurka czy płaskorzeźba. Wyobraźnia jest najważniejsza. Jest magicznym kluczem, który otwiera drzwi do najbardziej odległych krain.

            Wizyta Pana Edwarda Dąbrowskiego zakończyła się sympatycznym akcentem-obietnicą ponownego spotkania w naszym Ośrodku. Na pożegnanie uczniowie wręczyli oryginalny upominek wykonany w szkolnej pracowni ceramicznej pod kierunkiem Pani Bogumiły Gławdel.

            Spotkanie z Panem Dąbrowskim- z pewnością- zainspiruje dzieci i młodzież do poszukiwań własnych pasji, rozwijania zainteresowań i podejmowania prób wyrażania siebie poprzez sztukę. A my-nauczyciele będziemy wspierać swoich uczniów na każdym etapie drogi, którą wybiorą.

            Organizator spotkania, a także autor powyższego tekstu: Anita Pytlewska -Filippov

          • Wiosenny tydzień - dzień 3

          • Za nami "Dzień na opak" - dzisiejszym zadaniem uczniów - w ramach "Wiosennego szalonego tygodnia" - było zakłożenie ubrania na lewą stronę

            A już jutro - na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa - zakładamy kolorowe skarpetki nie do pary.

          • Sesja fotograficzna

          • Dziś w świetlicy szkolnej odbyła się sesja fotograficzna z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

            Przedszkolaki oraz uczniowie naszego Ośrodka mieli okazję stanąć przed obiektywem nauczycielki Pani Agnieszki Gierłowskiej, której pasją jest m.in. fotografia.

            Zdjęcia wykonane podczas sesji zostaną wkrótce wykorzystane do wyrobienia tzw. e - legitymacji.

            #LaboratoriaPrzyszłości

          • Wiosenny tydzień - dzień 2

          • Przywołujemy wiosnę!

            Korytarze naszej szkoły nieprzypadkowo zdominował dzisiaj kolor zielony, ponieważ - w ramach "Wiosennego szalonego tygodnia" - obchodziliśmy "Dzień Żaby"

            Zadaniem uczniów było założenie zielonych części garderoby - im więcej, tym lepiej I jak widać na zdjęciach - uczniowie bardzo się postarali - zwrócili uwagę nawet na dodatki (zielone sznurówki!).

            W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za tak liczne włączenie się do zabawy zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli

            A już jutro zapraszamy na "Dzień na opak" - zakładamy ubrania na lewą stronę

          • III Mistrzostwa Powiatu Strzelecko - Drezdeneckiego w Badmintonie

          • Uczniowie SOSW odnieśli znaczący sukces.

            Podczas III Mistrzostw Powiatu Strzelecko- Drezdeneckiego w Badmintonie w ramach Licealiady, którego po raz trzeci byliśmy organizatorem razem z Zespołem Szkół w Strzelcach Kraj., rozgrywanego 14 marca reprezentacja SOSW zaprezentowała bardzo wysoki poziom.

            - Katarzyna Szutkowska- II miejsce w kat. dziewcząt

            - Weronika Więcławska- III miejsce w kat. dziewcząt

            - Adam Gołębiewski- I miejsce w kat. chłopców

            - Gracjan Naumowicz- III miejsce w kategorii chłopców.

            Drużynowo zajęliśmy I miejsce zdobywając tytuł Mistrza Powiatu

            W zawodach brali udział uczniowie z Zespołu Szkół w Strzelcach Kraj., CKZiU w Strzelcach Kraj., Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie.

            Nauczyciele wychowania fizycznego są bardzo dumni z osiągnięć swoich podopiecznych.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów

          • Klasowy ogródek w klasie I-II SP

          • Zakładamy "klasowy ogródek" - zajęcia ogrodnicze w klasie I- II SP.

            Wielu z nas nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez rzeżuchy i owsa wielkanocnego. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie są mistrzami ogrodnictwa Hodowla owsa jest niezwykle łatwa i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności i zabiegów pielęgnacyjnych.

            Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak siać owies wielkanocny, musisz przygotować kilka niezbędnych rzeczy. Pierwszą i najważniejszą są rzecz jasna nasiona owsa. Oprócz nich przygotuj ziemię i doniczkę. Ziarna owsa należy umieścić w doniczce wypełnionej ziemią, a następnie przykryć je cienką warstwą gleby. Miejsce, które wybrałeś na wzrost rośliny, powinno być ciepłe i słoneczne. Idealny wydaje się parapet skąpany w wiosennym słońcu! Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nasiona nie mogą pływać w wodzie!

            Dzieci z klasy I-II (wychowawca Agnieszka Gierłowska) były zachwycone możliwością własnoręcznego wysiewu owsa. Teraz tylko czekać, aż stanie się zielony i będzie pięknie dekorował wielkanocny stół.

          • Wiosenny tydzień - dzień 1

          • Za nami "Dzień bez plecaka", czyli pierwszy dzień "Wiosennego szalonego tygodnia" zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski.

            Zadaniem uczniów było zastąpienie tradycyjnego plecaka czymś innym - i jak widać na zdjęciach pomysły były najróżniejsze.

            A już jutro zapraszamy na "Dzień Żaby" - ubieramy jak najwięcej zielonych części garderoby.

          • Zaproszenie na Wiosenny Tydzień

          • Wiosna tuż tuż dlatego już w najbliższy poniedziałek rozpoczynamy Wiosenny Tydzień, na który zaprasza Samorząd Uczniowski wraz opiekunem - Panią Katarzyną Furmaniak. Szczegóły na plakacie poniżej.