Ekologiczna foto - budka działała dziś przez cały dzień.
Dziękujemy za Wasze uśmiechy i pozytywną energię
Fotobudkę wykonała Pani Anna Najder.
Ekologiczna foto - budka działała dziś przez cały dzień.
Dziękujemy za Wasze uśmiechy i pozytywną energię
Fotobudkę wykonała Pani Anna Najder.
"Tyle słońca w całym mieście,
nie widziałeś tego jeszcze,
Popatrz, o popatrz! " - tak mówią słowa piosenki Anny Jantar.
I faktycznie - dawno w ośrodku nie było tak słonecznie jak dziś, a to za sprawą Waszych żółtych ubrań i dodatków
Pozytywne oddziaływanie koloru ŻÓŁTEGO w psychologii wynika z kojarzenia go ze słońcem. Słońce to energia, aktywność, radość i szczęście. W przyrodzie światło jest niezbędne do życia. Nasze samopoczucie w pogodny dzień jest lepsze. Żółty znaczeniowo wiążemy często z latem, a więc z relaksem i wakacjami. Także z beztroską zabawą – nic dziwnego, że w dużym stopniu pojawia się on w reklamach produktów dla dzieci. Kolor ten wpływa też na pracę mózgu, na zdolności pamięciowe, ale też na metabolizm
Dziś działała też fotobudka - o tym w osobnym poście.
Dziś w Naszym ośrodku królował kolor NIEBIESKI Można przypuszczać, że to jeden z ulubionych kolorów, który nosimy na co dzień. Dlaczego?
Otóż kolor niebieski swoją nazwę zawdzięcza temu elementowi naszego otoczenia, z którym nasi przodkowie najbardziej go kojarzyli – z niebem Niezależnie od uwarunkowań kulturowych, niebieski kolor wzbudza więc uczucia pozytywne, ale też jest symbolem siły i wzniosłości. Barwa ta kojarzona jest z dojrzałością i odpowiedzialnością, a także mądrością i wiedzą. Wpływa na poczucie jedności i wprowadza we wnętrzu nastrój harmonii.
Dzisiejszym zadaniem dla podopiecznych ośrodka było wyjście w teren w celu posprzątania go. Alternatywą dla niektórych grup było wykonanie czegoś z papierowych rolek. Tu przypominamy - papier i karton wrzucamy właśnie do pojemnika NIEBIESKIEGO.
Dziękujemy wszystkim za ten wspaniały NIEBIESKI DZIEŃ.
W piątek 19 kwietnia przypadła 81-ta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Z tej okazji uczniowie naszego Ośrodka już po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji Żonkile, która organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W tym roku do przygotowania akcji w szkole włączyli się uczestnicy kółka historycznego. Przygotowali oni własnoręcznie papierowe żonkile, a następnie rozdawali je wszystkim uczniom i nauczycielom.
W ramach Akcji Żonkile uczniowie klas VI, VII i VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie klas I i II szkoły branżowej uczestniczyli także w lekcjach poświęconych powstaniu, które przeprowadziła Pani Katarzyna Furmaniak, nauczyciel historii.
Zielony to kolor, który w pierwszej kolejności kojarzy się z przyrodą. To kolor łąk, lasów i parków. To jeden z podstawowych kolorów światła, dla którego posiadamy wyspecjalizowane komórki, które go postrzegają. Nasze oczy i umysł odpoczywają, co pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Między innymi dlatego przebywanie na łonie przyrody działa odprężająco i pozwala ochłonąć po stresującym tygodniu. Zielony uspokaja i wprowadza równowagę. Jednocześnie żywą zieleń kojarzymy z wiosną, a więc witalnością, energią i zdrowiem.
Dziś w Naszym Ośrodku było ZIELONO zarówno za sprawą ubrań w wielu odcieniach zieleni, jak i dzięki roślinom, które zostały z radością posadzone.
Sadzenie i sianie było dla dzieci świetnym ćwiczeniem sensorycznym. Ważne jest to, że dzieci samodzielnie dotykały ziemi, wkładały do niej cebulki, sadzonki czy nasiona oraz podlewały zasadzone rośliny. A wśród roślin znalazły się: pietruszka, sałata szczypiorek, cebula, pomidory, a nawet truskawki!
Dziękujemy, że bierzecie udział w naszej kolorowej zabawie.
Pieczenie muffinek, to prawdziwa frajda, zarówno dla tych młodszych, jak i starszych łasuchów. To także świetny pomysł na zajęcia z uczniami.
Podopieczni Pani Małgorzaty Jurcz z Zespołu Rewalidacyjno - Wychowawczego kilka dni temu doskonalili swoje umiejętności kulinarne podążając wg instrukcji zawartych w przepisie. Czekoladowe muffinki w smaku zachwyciły każdego. Życzymy smacznego!
Dziś w Naszym Ośrodku, w ramach Ekologicznego Kolorowego Tygodnia, odbył się konkurs wiedzy przyrodniczo - geograficznej dla uczniów klas 4-8 SPL oraz dla uczniów Szkoły Branżowej.
Do konkursu przystąpiło 18 chętnych uczniów. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na 22 pytania, które miały charakter "zamknięty".
Wyniki:
1 miejsce - Roksana Sroka, kl.5 SP - 18 punktów
2 miejsce - Tomasz Przylepa, kl.4 SP - 15 punktów
3 miejsce - Patrycja Cicha, kl.8 SP - 14 punktów oraz Amelia Bladosz , kl.7 SP - 14 punktów
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają bardzo dobre lub celujące oceny z aktywności z przedmiotów przyrodniczych.
Osoby, które zajęły miejsca na podium otrzymają dodatkowo drobne upominki oraz dyplomy.
Serdecznie gratulujemy
Organizatorem konkursu była Pani Agnieszka Gierłowska.
Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszym Ośrodku.
Dzisiaj kolorem przewodnim dnia był kolor BRĄZOWY.
Brązowy otacza nas na każdym kroku – to w końcu kolor ziemi i drzew, ale też kolor drewna, którym wykańczamy domy i mieszkania. To także kolor czekolady, kakao, kawy i cynamonu, ale też zwierzęcego futra. Nic dziwnego, że kojarzymy go z naturą i chętnie stosujemy w projektach inspirowanych przyrodą i ekologią.
Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli oglądali filmy edukacyjne, wykonywali karty pracy oraz tworzyli plakaty promujące ekologię.
Każdy spacer do parku, miasta czy wokół Jeziora Górnego posiada niewątpliwie walory edukacyjne. Wyjścia w teren świetnie integrują uczniów, umożliwiają kształtowanie odpowiednich postaw wobec świata roślin i zwierząt oraz skłaniają do uważnych obserwacji życia tętniącego tuż obok nas. Przydrożne ścieżki, zielone skwery, trasy spacerowe nad jeziorem stanowią dom dla wielu żywych organizmów. Nasze światy-ludzi, zwierząt i roślin, współistnieją obok siebie, tworząc niezwykłą i niepowtarzalną całość.
Uczniowie SPdP podczas swoich przyrodniczych wypraw mieli doskonałą okazję do obserwacji różnych gatunków flory i fauny, łącznie z tymi znajdującymi się pod ochroną. Młodzież w ciekawy, bardzo obrazowy sposób podzieliła się swoimi spostrzeżeniami, które znalazły swoje odzwierciedlenie w fotografiach i pracach plastycznych.
Fotografie i prace wykonali uczniowie z klas Ib SPdP i II-III SPdP.
Jak wyglądała mapa Polski w czasach okupacji? Czy Strzelce Krajeńskie były w granicach naszego państwa? Na te i inne pytanie mogli odpowiedzieć sobie dzisiaj uczestnicy naszego szkolnego kółka historycznego podczas gry edukacyjnej IPN „IV rozbiór Polski”.
Pierwszym etapem było ułożenie puzzli w rozmiarze XXL, przedstawiających mapę historyczną okupowanej Polski. Okazało się to niemałym, ale i niezwykle aktywizującym wyzwaniem. Dodatkowo był to świetny pretekst do współpracy - uczniowie szybko rozdzieli między sobą zadania, tak aby jak najsprawniej ułożyć mapę. Po skończeniu puzzli, przyszła kolej na drugi etap - czyli lokalizację w przestrzeni wydarzenień historycznych. Ta część gry również była dla uczniów ekscytującym i ciekawym sposobem zdobywania i utrwalania wiedzy. Do gry na pewno wrócimy na kolejnym spotkaniu, gdyż wzbudziła wśród uczniów żywe zainteresowanie
Szkolne kółko historyczne prowadzi p. Katarzyna Furmaniak.
Już w poniedziałek zaczynamy KOLOROWY TYDZIEŃ :)
Ubieramy się zgodnie z harmonogramem - każdego dnia na inny kolor (oczywiście w miarę możliwości)
Akcja związana jest z Dniem Ziemi - który na całym świecie obchodzony jest 22 kwietnia.
Zachęcamy do zabawy!
W tym tygodniu członkowie koła geograficznego zagrali w znaną wielu pokoleniom grę "Państwa - Miasta".
To gra, która jednoczy małych i dużych, starszych i młodszych. Nie ma skomplikowanych zasad, a liczba graczy waha się od dwóch do nawet kilkunastu. Nie wymaga również planszy ani pionków - do gry wystarczy jedynie karta papieru i długopis lub ołówek, co jest dużą zaletą tej gry. Dzięki temu można grać w nią w niemal każdych warunkach - w domu, ogrodzie, w autokarze, na plaży czy w samochodzie.
Czy istnieje jakiś przedział wiekowy dla uczestników gry? Górnej granicy właściwie nie ma, a młody gracz powinien znać alfabet i mieć jako taki zasób słów. A jeśli nie poznał jeszcze wielu słów i ciężko będzie mu wypełnić tabelkę, to gra stwarza świetną okazję, by ten zasób rozszerzyć. Gra ma duże walory edukacyjne.
Członkowie koła mogli podczas gry korzystać z atlasów geograficznych, co dodatkowo było treningiem w czytaniu różnych map. Z powodu dużej ilości faktów zawartych na mapie, pozwalających dostrzegać je na tle całej powierzchni Ziemi, staje się ona dla ucznia zarówno źródłem wiadomości jak i pobudza do myślenia.
Opiekunem koła geograficznego jest Pani Agnieszka Gierłowska.
Już po raz drugi nasz Ośrodek będzie brał udział w ogólnopolskiej Akcji "Żonkile". W tym roku w akcję zaangażowali się uczestnicy kółka historycznego, którzy własnoręcznie przygotowują symboliczne żonkile . Będą je rozdawać w szkole 19 kwietnia - w dniu rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Koordynatorką akcji "Żonkile" w naszym Ośrodku jest p. Katarzyna Furmaniak.
Każdemu z nas zdarza się gorszy dzień, kiedy smutek i przygnębienie oplatają niczym pajęczyna. Nie wiemy, skąd te uczucia przychodzą i jak się ich pozbyć. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby poprawić komuś nastrój. Drobny gest, uśmiech czy słowa wsparcia potrafią rozgonić smutne myśli i wpuścić jasny promyczek do naszego umysłu. Istnieje mnóstwo inspirujących cytatów, które rozświetlają nasze spojrzenie i budzą pozytywne emocje.
Zapraszamy do czytania sentencji w KĄCIKU MYŚLI POZYTYWNEJ, który znajduje się na ścianie za pokojem nauczycielskim na pierwszym piętrze naszego Ośrodka.
Miłej lektury życzą pomysłodawczynie: Pani Katarzyna Furmaniak i Pani Anita Pytlewska Filippov.
,,Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie” (Arystoteles)
W poniedziałek 08.04.2024r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wiosennej ,,ekspedycji badawczej''. Wyposażeni w sprzęt optyczny, w postaci lunety, lornetki i lupy, prowadzili przyrodnicze obserwacje, uzupełniając swoją wiedzę na temat gatunków roślin i zwierząt żyjących w pasie przybrzeżnym Jeziora Górnego.
Tablice informacyjne na ścieżce edukacyjnej umożliwiły szybkie rozpoznanie napotkanych okazów. Uczniowie dowiedzieli się również, które gatunki roślin i zwierząt znajdują się pod ochroną. Niektóre z nich udało się dostrzec i był to powód do dużej satysfakcji Możliwość obserwacji różnych ciekawostek przyrodniczych z bliska i z daleka, skłoniła wszystkich do głębszych przemyśleń odnośnie ochrony nie tylko gatunków zagrożonych wyginięciem, ale przyrody w szerszym kontekście.
Wyjątkowo piękna pogoda, wiosenna zieleń i kwitnące kwiaty stały się inspiracją do wykonania fajnych fotografii. Miejsce, które młodzież odwiedziła ma swój niepowtarzalny urok i stanowi naturalne środowisko żyjących tam zwierząt.
Szanujmy naszą wspaniałą przyrodę i pamiętajmy, że Ziemia jest domem nie tylko ludzi, ale wszystkich żywych istot.
Zajęcia w terenie zorganizowała Pani Anita Pytlewska-Filippov.
10 kwietnia zawodnicy Klubu ,,Olimp" wzięli udział w XXVIII Lubuskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Gubinie. Nasi uczniowie wywalczyli następujące miejsca:
II miejsce- stylem dowolnym,
II miejsce- stylem grzbietowym;
II miejsce- stylem grzbietowym;
II miejsce -25m stylem dowolnym,
II miejsce- 25m stylem grzbietowym;
III miejsce - stylem dowolnym,
II miejsce- stylem grzbietowym;
II miejsce- stylem dowolnym;
V miejsce- stylem grzbietowym.
Dwa dni wcześniej przed zawodami, nasi zawodnicy byli na treningu w Centrum Sportowo - Rekreacyjnym Słowianka w Gorzowie Wlkp. Oprócz treningu był czas na relaks, który jest ważnym elementem przed nadchodzącymi zawodami.
Trenerami zawodników Klubu ,,Olimp" są p. Katarzyna Halasz i p.Dariusz Kamzelski. Serdecznie gratulujemy naszej drużynie i dziękujemy zaprzyjaźnionemu Klubowi w Gubinie za miłe przyjęcie.
Jakie gatunki zwierząt i roślin występują w Polsce? Które z nich są objęte ochroną? Jak wyglądają? Dowiedz się, sprawdź, zobrazuj i zgłoś pracę do Powiatowego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Nasz Ośrodek.
Prace zgłoszone na konkurs będą oceniane w kategoriach:
- klasy 1 - 3
- klasy 4 - 8
Na Wasze prace czekamy do 24 kwietnia 2024 roku.
Szczegóły konkursu w regulaminie, karta zgłoszeniowa oraz zgody dostępne tu REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIOWA
Źródło grafiki: PIXABAY
"Drogie koleżanki i koledzy, dzieci i i młodzież z XXI wieku, prosimy Was, abyście potraktowali ten list jako rodzaj przesłania. Wiemy, że wiadomości z odległych czasów odbierane są z przymrużeniem oka, nie do końca serio. Mimo wszystko mamy nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Liczymy na to, że nasze słowa skłonią Was do refleksji i zmotywują do konkretnych działań. Pragniemy zwrócić Waszą uwagę na niezmiernie ważny temat, który w tym miesiącu (kwietniu) szczególnie głośno będzie wybrzmiewać na lekcjach, szkolnych wydarzeniach i w mediach.
Wierzymy, że troska o naszą planetę nie jest tylko jednym z tematów lekcji, jednorazowym aktem zainteresowania sprawami ekologii czy aktualnymi trendami w modzie. Dbałość o Ziemię stała się codzienną koniecznością, warunkiem dalszego istnienia wielu gatunków zwierząt i roślin.
Popatrzcie na poniższą fotografię. To my, Wasi rówieśnicy sprzed lat. Czterech chłopców siedzi przy płocie ze sztachet. Wszyscy skromnie ubrani. Rezolutnie patrzą w jednym kierunku, w przyszłość. To ważna chwila, nie każdego dnia robią nam zdjęcie.
Z dumą nosimy ubrania uszyte przez nasze mamy i babcie. Nikt z nas nawet nie marzy o markowej odzieży ani o firmowych butach. Nie znamy telefonów komórkowych , komputerów i sieci McDonald's Nie potrzebujemy dostępu do Internetu , by fajnie spędzać czas. Zamiast wirtualnych przyjaciół mamy siebie, niezawodne towarzystwo kolegów z sąsiedztwa. Nasze głowy są zawsze pełne pomysłów na świetną zabawę. Pływamy w krystalicznie czystych rzekach i jeziorach. Jeździmy na rowerach , mknąc po piaszczystych ścieżkach przez leśne knieje. Biegamy po polach i bajecznie kolorowych łąkach Jesteśmy kreatywni, bawimy się prostymi zabawkami, często wymyślonymi przez nas samych. Oddychamy świeżym i czystym powietrzem Cieszymy się z prawdziwych pór roku. Nasza zima to taka, którą Wy znacie z opowieści rodziców i dziadków. Śnieg, mróz i zaspy do pasa! Nie wiemy, co to jest globalne ocieplenie klimatu i czym jest dziura ozonowa.
Żyjemy w czystym środowisku i pomimo braku tych wszystkich nowoczesnych przedmiotów jesteśmy bardzo szczęśliwi
Dbajcie o Ziemię! Nie tylko w kwietniu, ale każdego dnia! Pomyślcie, co możecie zrobić dla swojej planety, aby pozostała pięknym i bezpiecznym domem, wspólnym dla wszystkich roślin, zwierząt i ludzi.
Przesyłamy Wam ponadczasowe pozdrowienia.
Antek, Leon, Kazik i Julek "
List ten jest wstępem do działań przyrodniczo - ekologicznych, o których już niedługo wszystkiego się dowiecie Bądźcie czujni, obserwujcie Naszą stronę.
Zdjęcie chłopców jest zdjęciem prawdziwym i pochodzi z zasobów prywatnych jednej z naszych nauczycielek.
Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego w Strzelcach Kraj. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na "Ozdobę Wielkanocną Starosty".
Cieszymy się, że wielu naszych przedszkolaków i uczniów zostało docenionych i nagrodzonych
Jeszcze raz wielkie brawa dla dzieci, rodziców i nauczycieli
Łączna liczba osób nagrodzonych z Naszego Ośrodka znajduje się w poście - KONKURS NA OZDOBĘ - WYNIKI
Zdjęcia: materiały własne oraz Powiat Strzelecko-Drezdenecki
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza, czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią bardzo dużo.
Stawiając sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa szkolnego na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin Nasz Ośrodek włączył się w akcję promowania otwartości, empatii i zrozumienia do odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu.
Na zdjęciach uczniowie klas: 4b-5a SP ZET, 2a SP ZET oraz 5b-6b SP ZET - zajęcia w tych zespołach na temat świadomości autyzmu przeprowadziła Pani Anna Najder.
Powered by aSc EduPage