Aktualności
Święta Majowe
01.05.2024W poniedziałek klasa 5 i 6 ZET z okazji zbliżających się świąt majowych przygotowała gazetkę ścienną oraz flagi. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę. Przypomnieli sobie wiadomości dotyczące Święta Pracy, Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja.
Pamiętajmy o wywieszeniu flagi
Wychowawcą klasy jest Pani Ewa Johannsen.
Ciekawe lekcje historii
01.05.2024Święto Konstytucji Trzeciego Maja zbliża się wielkimi krokami, dlatego uczniowie klas 4-8 SP i uczniowie klas branżowych w ramach lekcji historii zdobywali i utrwalali wiadomości o tym ważnym wydarzeniu. Zadaniem uczniów było przejście przez jak największą liczbę stacji zadaniowych związanych z konstytucją.
Kolorowy tydzień - dzień 5 - Dzień Warzyw i Owoców
26.04.2024I mamy piątek, ostatni dzień naszej kolorowej zabawy.
Dziś królowały owoce i warzywa i oczywiście kolor pomarańczowy.
Pomyślmy o kolorze pomarańczowym w naturze: piękne zachody słońca , ciepło bijące z ogniska , jesienne liście w parku , cytrusy i inne egzotyczne owoce . W większości przypadków są to dobre skojarzenia. Taki jest właśnie kolor pomarańczowy – ciepły i radosny. To kolor „towarzyski”, kolor wakacji i zabawy, kreatywności i energii.
Zajęcia ekologiczne w społeczności lokalnej
26.04.2024W dniu 25.04.2024r. uczniowie Ib SPdP na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń wskazali proste sposoby umożliwiające oszczędzanie wody w swoich domach. Młodzież wykazałasię dużą pomysłowością i praktycznym podejściem do tematu. Uczniowie wspólnie zredagowali i zapisali podstawowe zasady odnośnie oszczędzania wody. Tak powstały ulotki, które trafiły do pobliskich punktów usługowych i handlowych, a stamtąd do kolejnych osób. Mamy nadzieję, że zatoczą szerokie kręgi, skłaniając ludzi do refleksji nad wodą, jej znaczeniem dla nas, zwierząt, roślin i naszej pięknej ZIEMI.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny - kolejne prace
26.04.2024W kwietniu wychowankowie grup wychowawczych z grupy III i IV wykonywali prace plastyczne w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne. Temat pracy "Mięcie papieru malowanego akwarelą - zabawa plastyczna" i "Malowanie pastą akwarelową - kwitnąca jabłoń". Poniżej przedstawiamy fotogalerie z wykonanych prac. Wychowankowie realizują projekt pod okiem p. Agnieszki Suchto i p. Katarzyny Kołowrockiej.
Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego "Zwierzęta i rośliny chronione w Polsce"
26.04.2024Podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Strzelcach Krajeńskich.
Głównym celem konkursu było przybliżenie piękna polskiej przyrody: gatunków zwierząt 🐻 i roślin 🌿, które szczególnie należy chronić oraz rozwijanie wyobraźni plastycznej, wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych form artystycznych.
Zajęcia kulinarne w grupach wychowawczych
25.04.2024W Grupach Wychowawczych cyklicznie już odbywają się zajęcia kulinarne. W ramach zajęć wychowankowie nabywają umiejętności samodzielnego przygotowania potraw, sprawnego poruszania się po kuchni, korzystania z ogólnodostępnych sprzętów gospodarstwa domowego, a nawet robienia zakupów
W tym tygodniu potrawą nr 1, którą uwielbiają chyba wszyscy były (zdrowe!) frytki!
Sukcesy naszych sportowców
25.04.202417 kwietnia bieżącego roku w Starostwie Powiatowy w Strzelcach Krajeńskich Starosta Strzelecko-Drezdenecki Bogusław Kierus gościł ucznia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Strzelec Kraj. Tomasza Kosiorka wraz z trenerem Darkiem Kamzelskim oraz Panią Dyrektor SOSW Zofią Dajczak.
Tomasz Kosiorek zdobył I miejsce w biegu na 1000 metrów i II miejsce na 500 metrów w XI Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Specjalnych – Wisła-Istebna-Białystok 2024.
Ekologiczna foto - budka
25.04.2024Ekologiczna foto - budka działała dziś przez cały dzień.
Dziękujemy za Wasze uśmiechy i pozytywną energię
Fotobudkę wykonała Pani Anna Najder.
Kolorowy tydzień - dzień 4 - Dzień Słońca
25.04.2024"Tyle słońca w całym mieście,
nie widziałeś tego jeszcze,
Popatrz, o popatrz! " - tak mówią słowa piosenki Anny Jantar.
I faktycznie - dawno w ośrodku nie było tak słonecznie jak dziś, a to za sprawą Waszych żółtych ubrań i dodatków
Pozytywne oddziaływanie koloru ŻÓŁTEGO w psychologii wynika z kojarzenia go ze słońcem. Słońce to energia, aktywność, radość i szczęście. W przyrodzie światło jest niezbędne do życia. Nasze samopoczucie w pogodny dzień jest lepsze. Żółty znaczeniowo wiążemy często z latem, a więc z relaksem i wakacjami. Także z beztroską zabawą – nic dziwnego, że w dużym stopniu pojawia się on w reklamach produktów dla dzieci. Kolor ten wpływa też na pracę mózgu, na zdolności pamięciowe, ale też na metabolizm
Kolorowy tydzień - dzień 3 - Dzień Ekologa
24.04.2024Dziś w Naszym ośrodku królował kolor NIEBIESKI Można przypuszczać, że to jeden z ulubionych kolorów, który nosimy na co dzień. Dlaczego?
Otóż kolor niebieski swoją nazwę zawdzięcza temu elementowi naszego otoczenia, z którym nasi przodkowie najbardziej go kojarzyli – z niebem Niezależnie od uwarunkowań kulturowych, niebieski kolor wzbudza więc uczucia pozytywne, ale też jest symbolem siły i wzniosłości. Barwa ta kojarzona jest z dojrzałością i odpowiedzialnością, a także mądrością i wiedzą. Wpływa na poczucie jedności i wprowadza we wnętrzu nastrój harmonii.
Akcja Żonkile
23.04.2024W piątek 19 kwietnia przypadła 81-ta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Z tej okazji uczniowie naszego Ośrodka już po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji Żonkile, która organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Kolorowy tydzień - dzień 2 - Dzień Natury
23.04.2024Zielony to kolor, który w pierwszej kolejności kojarzy się z przyrodą. To kolor łąk, lasów i parków. To jeden z podstawowych kolorów światła, dla którego posiadamy wyspecjalizowane komórki, które go postrzegają. Nasze oczy i umysł odpoczywają, co pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Między innymi dlatego przebywanie na łonie przyrody działa odprężająco i pozwala ochłonąć po stresującym tygodniu. Zielony uspokaja i wprowadza równowagę. Jednocześnie żywą zieleń kojarzymy z wiosną, a więc witalnością, energią i zdrowiem.
Zajęcia kulinarne w Zespole Rewalidacyjno - Wychowawczym
23.04.2024Pieczenie muffinek, to prawdziwa frajda, zarówno dla tych młodszych, jak i starszych łasuchów. To także świetny pomysł na zajęcia z uczniami.
Podopieczni Pani Małgorzaty Jurcz z Zespołu Rewalidacyjno - Wychowawczego kilka dni temu doskonalili swoje umiejętności kulinarne podążając wg instrukcji zawartych w przepisie. Czekoladowe muffinki w smaku zachwyciły każdego. Życzymy smacznego!
Konkurs przyrodniczo - geograficzny
23.04.2024Dziś w Naszym Ośrodku, w ramach Ekologicznego Kolorowego Tygodnia, odbył się konkurs wiedzy przyrodniczo - geograficznej dla uczniów klas 4-8 SPL oraz dla uczniów Szkoły Branżowej.
Do konkursu przystąpiło 18 chętnych uczniów. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na 22 pytania, które miały charakter "zamknięty".
Kolorowy tydzień - dzień 1 - Dzień Ziemi
22.04.2024Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszym Ośrodku.
Wyprawy Przyrodnicze
22.04.2024Każdy spacer do parku, miasta czy wokół Jeziora Górnego posiada niewątpliwie walory edukacyjne. Wyjścia w teren świetnie integrują uczniów, umożliwiają kształtowanie odpowiednich postaw wobec świata roślin i zwierząt oraz skłaniają do uważnych obserwacji życia tętniącego tuż obok nas. Przydrożne ścieżki, zielone skwery, trasy spacerowe nad jeziorem stanowią dom dla wielu żywych organizmów. Nasze światy-ludzi, zwierząt i roślin, współistnieją obok siebie, tworząc niezwykłą i niepowtarzalną całość.
Koło historyczne - kolejne spotkanie
22.04.2024Jak wyglądała mapa Polski w czasach okupacji? Czy Strzelce Krajeńskie były w granicach naszego państwa? Na te i inne pytanie mogli odpowiedzieć sobie dzisiaj uczestnicy naszego szkolnego kółka historycznego podczas gry edukacyjnej IPN „IV rozbiór Polski”.
Pierwszym etapem było ułożenie puzzli w rozmiarze XXL, przedstawiających mapę historyczną okupowanej Polski. Okazało się to niemałym, ale i niezwykle aktywizującym wyzwaniem. Dodatkowo był to świetny pretekst do współpracy - uczniowie szybko rozdzieli między sobą zadania, tak aby jak najsprawniej ułożyć mapę. Po skończeniu puzzli, przyszła kolej na drugi etap - czyli lokalizację w przestrzeni wydarzenień historycznych. Ta część gry również była dla uczniów ekscytującym i ciekawym sposobem zdobywania i utrwalania wiedzy. Do gry na pewno wrócimy na kolejnym spotkaniu, gdyż wzbudziła wśród uczniów żywe zainteresowanie
Kolorowy Ekologiczny Tydzień
19.04.2024Już w poniedziałek zaczynamy KOLOROWY TYDZIEŃ :)
Ubieramy się zgodnie z harmonogramem - każdego dnia na inny kolor (oczywiście w miarę możliwości)
Akcja związana jest z Dniem Ziemi - który na całym świecie obchodzony jest 22 kwietnia.
Zachęcamy do zabawy!
Koło geograficzne - kolejne spotkanie
19.04.2024W tym tygodniu członkowie koła geograficznego zagrali w znaną wielu pokoleniom grę "Państwa - Miasta".
To gra, która jednoczy małych i dużych, starszych i młodszych. Nie ma skomplikowanych zasad, a liczba graczy waha się od dwóch do nawet kilkunastu. Nie wymaga również planszy ani pionków - do gry wystarczy jedynie karta papieru i długopis lub ołówek, co jest dużą zaletą tej gry. Dzięki temu można grać w nią w niemal każdych warunkach - w domu, ogrodzie, w autokarze, na plaży czy w samochodzie.
Nasze media społecznościowe
Godziny dzwonków
Piątek 04.04.2025Kalendarz
brak danych