• Kółko języka angielskiego - kolejne spotkanie

          • 31 stycznia bieżącego roku odbyły się zajęcia dodatkowe z języka angielskiego. Tym razem chętni uczniowie klas 1 -3 na kółku z języka angielskiego rozwijali słownictwo dotyczące warzyw. Dzieci chętnie angażowały się w rożne aktywności z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Były przy tym bardzo kreatywne proponując różne modyfikacje zabaw ułatwiających zapamiętywanie. Swoją postawą również wpływały na przebieg zajęć oraz ich urozmaicenie. W efekcie końcowym uczniowie poprzez zabawę przyswoili realizowany materiał i świetnie się bawili.

            Prowadząca - Monika Matysiewicz.

          • Tłusty czwartek

          • Polskie obrzędy i zwyczaje są stałym elementem naszego życia i kultury. Jedną z takich tradycji stało się świętowanie "Tłustego Czwartku".

            W związku z tym klasy 1-3 pod okiem p. M. Matysiewicz w dniu dzisiejszym celebrowały tę słodką tradycję. Dzieci wykazały ciekawość poznawczą podczas projekcji krótkiego filmu nt. historii "Tłustego Czwartku" oraz chętnie uczestniczyły w takich zadaniach jak: wykonanie opaski tematycznej na głowę, ćwiczenia aktywujące z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, zabawy integrujące grupę oraz wyzwalające kreatywność (skojarzenia, rymy, krzyżówki itp.). Wspólne działania uczniów zakończyły się słodkim poczęstunkiem w postaci pysznych pączków.

          • Bal karnawałowo - walentynkowy dla młodszych klas

          • 6 lutego w budynku "małej szkoły" odbył się bal karnawałowo-walentynkowy dla uczniów klas I-III.

            Uczniowie wykazali się wyobraźnią i pomysłowością i mała szkoła na jeden dzień zamieniła się w krainę postaci z bajek, bohaterów, kosmonautów czy czarodziejów.

            Wszyscy wyśmienicie bawili się w rytm ulubionych przebojów i brali udział w zabawach i konkursach które przygotowały Panie: Anita Pytlewska -Filippov oraz Izabela Mariańska.

            Po tanecznym szaleństwie dzieci siadły do wspólnego stołu przygotowanego przez wychowawców-Panie: Annę Pawlikowską, Grażynę Wolańską i Agnieszkę Sprawkę.

          • Kółko historyczne - kolejne spotkanie

          • W poniedziałek (5 lutego) uczestnicy szkolnego koła historycznego utrwalali swoją wiedzę o działalności konspiracyjnej w czasie II wojny światowej. W tym celu zagrali w grę pn. "Polskie Państwo Podziemne". Jest to planszówka opierająca się na mechanizmie gier typu memory. Taka forma pozwoliła uczniom dobrze utrwalić sobie nazwiska i działania ważnych postaci związanych z Polskim Państwem Podziemnym.

            Kółko historyczne prowadzi nauczycielka historii, p. Katarzyna Furmaniak.

          • Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny

          • W dniu 05.02.2024r. uczniowie Ib SPdP – uczestnicy Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego zostali zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Krajeńskich.

            Starosta Pan B. Kierus i przedstawiciele Komisji Konkursowej złożyli młodzieży gratulacje, życząc dalszych sukcesów. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, które sprawiły im wiele radości. Prace uczestników konkursu wykonane pod kierunkiem Pani Anity Pytlewskiej-Filippov zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu na szczeblu wojewódzkim.

            Autorom życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki.

          • Warsztaty kulinarne

          • W dniu 30.01.2024r. odbyły się warsztaty kulinarne pod tytułem ,,Zasady zdrowego odżywiania” zorganizowane przez Panią Anitę Pytlewska-Filippov.

            Uczniowie IB SPdP wzbogacili swoją wiedzę na temat zdrowej i ekologicznej żywności oraz poznali określenie ,,piramidy zdrowego żywienia".

            Na podstawie konkretnych przykładów młodzież zauważyła istotną zależność między racjonalnym odżywianiem, a prawidłowym funkcjonowaniem ludzkiego organizmu.

            W części praktycznej zajęć uczniowie-zgodnie z zasadami BHP- przygotowali wyśmienitą surówkę na bazie kapusty pekińskiej z dodatkiem innych warzyw.

            Warsztaty zakończyły się degustacją wartościowej potrawy, bogatej w witaminy i minerały.

          • Projekt Edukacyjny Kreatywne Prace Plastyczne

          • W styczniu 2024 roku wychowankowie grup wychowawczych z grupy III i IV wykonywali prace plastyczne w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne.

            Temat pracy "Zwierzęta malowane pastelami olejnymi" i "Papier marmurkowy".

            Poniżej przedstawiamy fotogalerie z wykonanych prac. Wychowankowie realizują projekt pod okiem p. Agnieszki Suchto i p. Katarzyny Kołowrockiej.

          • Sekcja plastyczna w grupach wychowawczych - podsumowanie I semestru

          • W grupach wychowawczych działa sekcja plastyczna.

            Celem zajęć sekcji jest rozwijanie aktywności indywidualnej, ćwiczenie kreatywnego myślenia, rozwijanie wrażliwości i zmysłu estetycznego oraz indywidualnych zdolności twórczych wychowanków.

            Prace wykonywane są różnymi technikami plastycznymi oraz na bieżąco prezentowane są w holu grup wychowawczych i gablocie sekcji plastycznej.

            Poniżej prezentujemy fotorelację z prac wykonanych w pierwszym semestrze. Opiekunem sekcji plastycznej jest Pani Agnieszka Suchto.

          • "Walentynkowy upominek dla rodziców" - warsztaty ceramiczne

          • W piątek 26.01.2024r. uczniowie klasy IIb SP ZET uczestniczyli w warsztatach ceramicznych pod tytułem ,,Walentynkowy upominek dla rodziców” zorganizowanych przez Panią Anitę Pytlewską-Filippov .

            Dzieci poprzez uczestnictwo we wspólnych działaniach twórczych, poznały nową technikę artystyczną i wzbogaciły swój warsztat plastyczny.

            Modelowanie w glinie okazało się świetną zabawą, która dostarczyła mnóstwo satysfakcji i radości. Uczniowie samodzielnie ugniatali glinę, wałkowali ją, a następnie odciskali serca używając do tego specjalnych foremek. Motyw serduszka nie był przypadkowy. Z myślą o zbliżających się walentynkach , dzieci wykonały wyjątkowe upominki dla swoich rodziców.

            Z łatwością można wyobrazić sobie szczęśliwe twarze rodziców na widok przepięknych serduszek, zrobionych z prawdziwą pasją i zaangażowaniem.

            Wszyscy doskonale wiemy, że własnoręcznie stworzone upominki są najlepszymi prezentami dla naszych bliskich.

          • Wojewódzki Program Profilaktyki Wszawicy

          • W Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Strzelcach Krajeńskich od 8 lat prowadzony jest Wojewódzki Program Profilaktyki Wszawicy.

            Program jest odpowiedzią na niestety wciąż aktualny problem, jakim jest wszawica w polskich szkołach.

            Wszawica powraca regularnie, a mity krążące wokół niej niestety przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania. Często stanowi ona również temat tabu, o którym nie chcemy rozmawiać. Niewiele osób wie, że wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy.

            Ponieważ miesiące: wrzesień / październik oraz styczeń / luty to czas kiedy wszawica występuje najczęściej, ponownie wracamy do tematu organizując szereg lekcji profilaktycznych.

            W tym tygodniu w Naszym Ośrodku nauczyciele przeprowadzili w swoich klasach zajęcia pt. "Wszawica - profilaktyka i zwalczanie".

            Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się czym jest wszawica, jak ją rozpoznać, jak jej zapobiegać oraz co zrobić w przypadku jej pojawienia się. Nauczyciele za pomocą różnych metod m.in. prezentacji, filmów czy pogadanek przekazali swoim podopiecznym najważniejsze informacje na omawiany temat.

            Ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom i młodzieży prawidłowe zasady profilaktyki wszawicy oraz wybierać skuteczne i bezpieczne rozwiązania.

            Koordynatorem Programu jest Pani Agnieszka Gierłowska.

          • Spotkanie z policją

          • Dziś w Naszym Ośrodku odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów klas I - III SP ze st. sierż. Darią Borysowską.

            Podczas prelekcji Pani policjantka przypomniała o zagrożeniach, które mogą przytrafić się w trakcie ferii zimowych

            Szczegółowo omówiła zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu.

            Przypomniała także zasady postępowania wobec nieznajomej osoby, np. w przypadku pukania do drzwi.

            Uczniowie byli zaciekawieni tematem, zadawali wiele pytań oraz chętnie odpowiadali na pytania Pani Darii.

            Dziękujemy za spotkanie i ciekawą lekcję.

          • Bal karnawałowy

          • Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych.

            Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości.

            Tak też było w Naszym Ośrodku dziś, gdzie bawiły się dzieci z klas I-III SP (wychowawcy: A. Gierłowska i M. Matysiewicz).

            Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom, a to było głównym celem tego balu.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych i ciekawych strojów.

            Na koniec balu, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom. Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć.

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka - życzenia

          • Już za kilka dni wyjątkowe święto wszystkich dziadków, dlatego my już dziś pragniemy złożyć najlepsze życzenia

            Babciom i Dziadkom składamy podziękowania za miłość przekazaną swoim wnukom.

            Życzymy długich lat życia w zdrowiu oraz miłości bliskich.

          • Wyniki konkursu "Mój ulubiony święty"

          • W dniu 19.01.2024r. ogłoszono wyniki szkolnego konkursu plastycznego pod tytułem ,,MÓJ ULUBIONY ŚWIĘTY’’, zorganizowanego przez Panią Izabelę Mariańską, Panią Anitę Pytlewską-Filippov i Ks.Grzegorza Kołodziejczyka.

            Prace uczestników oddają charakter przedstawionych postaci, święci są rozpoznawalni i już na pierwszy rzut oka widać, którzy należą do grona ,,ulubionych’’. Mamy nadzieję, że znajomość najistotniejszych wydarzeń z życia świętych będzie dla dzieci i młodzieży inspiracją do kształtowania własnych postaw opartych na empatii, szacunku i wyrozumiałości dla drugiego człowieka.

            Komisja konkursowa wnikliwie oceniła wszystkie prace i przyznała nagrody oraz wyróżnienia.

            Nagrody otrzymują:

            DARIUSZ STASZYŃSKI KL.IIB

            ALEKSANDRA WALKOWIAK KL.IB SPdP

            Prace wyróżnione:

            PAWEŁ PAWLAK KL.IIB SP(ZET)

            GRACJAN NAUMOWICZ KL. IB SPdP

            DANIEL STELMACH KL.IBSPdP

            Poniżej mini galeria wybranych prac.

          • "Zima w naszym mieście" - zajęcia z kreatywności

          • Kolejna odsłona projektu realizowanego podczas zajęć z kreatywności w klasie 7b ZET, tym razem pt. „ Zima w naszym mieście”.

            Uczniowie pod opieką pani Magdaleny Adamczak kolejny raz sięgnęli po aparat fotograficzny by uwiecznić wygląd naszego miasta białą porą roku i wykonać ścienną wystawę fotograficzną. Cykl zajęć ma na celu naukę i doskonalenie umiejętności wykorzystywania narzędzi multimedialnych i interaktywnych do tworzenia własnych obrazów, kompozycji i wystaw.

            Do pracy wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach #Laboratoriaprzyszłości

          • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

          • Uczniowie klas IA, IB, IIB ZET oraz przedszkolaki wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka obchodzonego 18 stycznia.

            Dzieci uczestniczyły w prezentacji połączonej z krótkim quizem, wykonały prace plastyczną pt. „Kubuś Puchatek", rozwiązywały Kubusiowe karty pracy oraz ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową układając Puchatkowe puzzle.

            Spotkanie zakończyło się głośnym czytaniem przygód Kubusia Puchatka pt.,, Noc wielkiej niedźwiedzicy".

            Zajęcia przeprowadziły Panie: Grażyna Wolańska, Agnieszka Sprawka, Anna Pawlikowska.

          • Program „Profilaktyka nowotworów: rak piersi i rak szyjki macicy”

          • W grudniu 2023r. w naszym Ośrodku zostały przeprowadzone zajęcia zgodnie z Programem „Profilaktyka nowotworów: rak piersi i rak szyjki macicy”.

            Program poświęcony jest profilaktyce nowotworowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych i był realizowany w klasach Szkoły Branżowej oraz SPdP.

            Realizacja programu stanowiła wsparcie dla prowadzonych już działań profilaktycznych w Ośrodku.

            Realizatorami programu były: Pani Jolanta Zielińska - pielęgniarka szkolna i Pani Katarzyna Małyszczak -pedagog szkolny.

            Głównym celem programu było uświadomienie młodzieży jakie zagrożenia niesie rak piersi i rak szyjki macicy oraz inne choroby wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u młodych ludzi.

            Zajęcia edukacyjne miały na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat nowotworów piersi i szyjki macicy, podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko powstawania nowotworów (profilaktyka pierwotna i wtórna), motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie, przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych z fantomem piersi mogli doświadczyć namacalnie jak wygląda nowotwór.

            Wprowadzenie elementu edukacji prozdrowotnej na temat nowotworów do szkoły przyczyniło się do podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności związanej z samobadaniem piersi i uwrażliwieniem na nieprawidłowości w funkcjonowaniu ciała kobiety.

            Zajęcia zainicjowały dyskusję, dzięki której młode kobiety podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonując badanie cytologiczne.

            Koordynatorem Programu „Profilaktyka nowotworów: rak piersi i rak szyjki macicy” w Ośrodku jest Pani Katarzyna Małyszczak.

          • Kółko historyczne - kolejne spotkanie

          • 15 stycznia po raz pierwszy w nowym roku spotkało się kółko historyczne.

            Uczniowie tym razem poznawali i utrwalali sylwetki ważnych, rozsławionych na świecie Polaków. W tym celu rozegrali grę karcianą "Wielcy Polacy". Zadaniem grajacych było rozpoznanie - na podstawie tylko pięciu wskazówek - o jaką postać z 55 możliwych chodzi.

            Gra - wbrew pozorom prosta i schematyczna- okazała się podczas rozgrywki być bardzo emocjonująca i angażująca.

          • "Paczuszka dla maluszka" - podsumowanie akcji

          • W okresie przedświątecznym w naszym Ośrodku odbyła się wolontariacka zbiórka produktów higienicznych w ramach ogólnopolskiej akcji "Paczuszka dla maluszka".

            Akcja ta już od kilku lat gości w naszym mieście.

            Uczniowie i nauczyciele z naszego Ośrodka zbierali artykuły higieniczne, kosmetyki, środki czystości, które wspomogły podopieczne Domu Pomocy Społecznej w Szarczu- niepełnosprawne kobiety i dziewczynki.

            Zebrane środki zostały przekazane do Centrum Aktywności Społecznej. Stamtąd razem z paczuszkami od innych darczyńców powędrowały do dziewczynek i kobiet z Szarcza.

            Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę w to szlachetne dzieło

            Akcję w naszej szkole przeprowadziły Panie Izabela Mariańska i Anita Pytlewska Fillipov wspierane przez ks. Grzegorza Kołodziejczyka.

          • Warsztaty mydlarskie

          • W dniu 15.01.2024r. z inicjatywy nauczycielek Pani Gabrieli Demczur i Pani Anity Pytlewskiej-Filippov, w naszym Ośrodku odbyły się interesujące warsztaty mydlarskie, które na specjalne zaproszenie poprowadziła Pani Katarzyna Campbell - ceniona autorka książek, bajek i publikacji dedykowanych dzieciom oraz twórczyni rękodzieła.

            Podczas warsztatów uczniowie klas SPdP mieli okazję wykonać swoje własne niepowtarzalne mydełka. Wszyscy samodzielnie wybierali kolor, aromat i elementy dekoracyjne. Największym wzięciem cieszył się zapach malinowy, który natychmiast przywołał obraz świeżych owoców. Czas oczekiwania na zastygnięcie mydełek umiliła nam zabawa balonikami. 🎈🎈🎈

            Pod czujnym okiem Pani Kasi i zgodnie z jej instrukcjami, nasze różnobarwne baloniki zamieniały się w pieski i kwiaty.

            Celem warsztatów było nie tylko poznanie krainy kolorów, aromatów i niezwykłych faktur, ale przede wszystkim stworzenie oryginalnych upominków dla bliskich z okazji zbliżającego się Dnia Babci👩‍🦳 i Dziadka.👨‍🦳

            W atmosferze wesołej zabawy powstały mydełka, które pięknie zapakowane będą z pewnością wyjątkowym prezentem! Zapał i zaangażowanie uczniów już teraz skłania nas do rozważenia kolejnej edycji warsztatów, nad czym będziemy się zastanawiać…