• Szkoła do Hymnu - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego

          • W piątek, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, uczniowie, dyrekcja oraz nauczyciele zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

            Akcja “Szkoła do hymnu”, w którą włączyliśmy się już po raz 6, ma na celu włączenie społeczności szkolne w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Hymn został odśpiewany o symbolicznej godzinie 11:11

            Przed zaśpiewaniem hymnu Pani Dyrektor Zofia Dajczak rozdała wszystkim uczniom flagi, które uświetniły wspólne narodowe śpiewanie.

            Pamiętajcie aby jutro były wywieszone w Waszych domach, by wspólnie świętować kolejną 105 rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

          • Igrzyska bez barier

          • Uczniowie z naszego Ośrodka po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskich zawodach ,,Igrzyska bez barier". Tym razem wyjechali do Opola, gdzie w dniach od 6 do 8 listopada korzystali z atrakcji sportowych przygotowanych przez organizatorów. ,,Igrzyska bez barier" to inicjatywa mająca na celu zachęcanie uczniów do różnych form aktywności sportowej oraz integracji. Tym razem rywalizacja przebiegała w trzech dyscyplinach: bieg z przeszkodami, bieg na orientację, dwa ognie usportowione. Do Opola przybyło 240 zawodników z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Szutkowska, Radosław Kwiatkowski, Kacper Kosiorek, Jan Haraziński, Paweł Gołębiewski, Adam Gołębiewski. Na naszych podopiecznych czekały również dodatkowe atrakcje, jak zwiedzanie miasta, spotkanie z polskim sztangistą, srebrnym medalistą Igrzysk Olimpijskich Bartłomiejem Bonkiem, a także ścianka wspinaczkowa. Opiekunami grupy byli p. Katarzyna Halasz i p. Dariusz Kamzelski.

            Pani Katarzyna i p.Dariusz dziękują z całego serca p. Marcie Daleckiejwiceprezes Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami, która jest pomysłodawczynią i głównym organizatorem IBB za zaproszenie

          • Otrzęsiny nowych wychowanków

          • 6 listopada 2023 w Grupach Wychowawczych odbyły się otrzęsiny nowych wychowanków. Rozpoczęły się od serdecznego przywitania zgromadzonych mieszkańców.

            Nowi mieszkańcy, aby udowodnić, że udało się im już zaaklimatyzować w internacie i poznać jego tradycje, musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami, z którymi świetnie sobie poradzili.

            Uczestnicy otrzęsin wykazali się dużą kreatywnością, świetnym poczuciem humoru i ogromną wolą walki. Po złożeniu ślubowania na zakończenie spotkania otrzymali pamiątkowe upominki potwierdzające przyjęcie ich do grona społeczności Grup Wychowawczych.

            Uroczystość została przygotowana przez Samorząd Grup Wychowawczych, którego opiekunem jest Pani Katarzyna Kołowrocka.

          • Program Radosny Uśmiech, radosna przyszłość - spotkanie z pielęgniarką szkolną

          • Dziś Naszym Ośrodku odbyło się spotkanie uczniów klas I-III SP z Panią pielęgniarką Jolantą Zielińską, w ramach programu "Radosny uśmiech, radosna przyszłość", którego koordynatorkami są Panie: Agnieszka Gierłowska i Monika Matysiewicz.

            Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy wśród dzieci na temat higieny jamy ustnej oraz kształtowanie odpowiedzialności za swoje zdrowie. Ważnym elementem jest także pozytywne nastawienie dzieci do wizyt u stomatologa.

            W czasie spotkania Pani Jola opowiedziała o tym, jak ważne jest mycie zębów, czym jest próchnica oraz jak się przed nią chronić. Zajęcia wzbogacone były pokazem prawidłowego mycia zębów na modelu szczęki. Ponadto dzieci obejrzały film edukacyjny dotyczący dbania o zęby i dowiedziały się, na czym polega praca dentysty.

            Pod koniec spotkania przeprowadzono quiz z zagadkami i pytaniami. Dzieci otrzymały również kalendarz mycia zębów, kolorowanki nawiązujące do tematu oraz ulotki dla rodziców.

            Panie koordynatorki jeszcze raz dziękują Pani Jolancie Zielińskiej za wsparcie oraz poświęcony czas

          • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny - Kreatywne Prace Plastyczne

          • W październiku wychowankowie grup wychowawczych z grupy III i IV wykonywali prace plastyczne w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne. Technika pracy - malowanie farbami na podkładzie z gazy. Poniżej przedstawiamy fotogalerie z wykonanych prac.

            Projekt wychowankowie realizują pod okiem Pań: Agnieszki Suchto i Katarzyny Kołowrockiej.

          • Jesień w naszym mieście - zajęcia z kreatywności

          • " Jesień w naszym mieście"

            Pod tym tytułem klasa 7p ZET zrealizowała cykl zajęć, w czasie których uczniowie uczyli się obsługi aparatu fotograficznego, komputera oraz drukarki. Efektem pracy młodzieży jest wystawa samodzielnie przez nich wykonanej ściennej gazetki tematycznej. Do zajęć wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.

            Cykl zajęć z kreatywności prowadzi Pani Magdalena Adamczak.

          • Kółko geograficzne - kolejne spotkanie

          • "Kosmos" to kolejna gra edukacyjna, z którą zmierzyli się członkowie koła geograficznego. Gra jest przeznaczona dla dzieci które od dawna są zafascynowane kosmosem i dużo o nim wiedzą, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją kosmiczną podróż.

            Za pomocą zabawy w przyjemny sposób gracze mogli zdobyć i utrwalić swoją wiedzę o wszechświecie.

            Koło prowadzi Pani Agnieszka Gierłowska.

          • Kółko języka angielskiego - kolejne spotkanie

          • We wtorek chętni uczniowie klas 1,2 i 3 SP uczestniczyli poraz kolejny w spotkaniu koła z języka angielskiego ,, Anglomaniacy". Tematyka zajęć i aktywności z nią związane dotyczyły aktualnej pory roku. Dzieci ucząc się poprzez zabawę poznawały nowe słownictwo. Układali puzzle celem określenia tematu zajęć, posługiwali się językiem angielskim nazywając wybrane obiekty jesienne. Uczyli się od siebie, zadając sobie wzajemnie pytania. Chętnie wzięli udział w zabawie ruchowej pt ,,Little Johnny". Ostatnie minuty zajęć poświęcone zostały na powtórkę poznanego słownictwa i pokazanie dzieciom jak skutecznie zapamiętują, dobrze się przy tym bawiąc.

            Prowadzący: Monika Matysiewicz

          • Projekt Edukacyjny "English Special Days"

          • Klasy 1,2,3 SP pod okiem p. M. Matysiewicz po raz kolejny rozpoczęły przygodę z Ogólnopolskim Projektem Edukacyjnym ,, English Special Days ".

            Październik to czas kiedy pojawiają się różnorakie dynie i dekoracje halloweenowe

            Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 3 celebrowali Dzień Dyni. Na początek udekorowali tablicę szkolną ciekawymi i kreatywnymi obrazkami przedstawiającymi dynie. Każda kolejna aktywność nawiązywała do tego cudownego, jesiennego warzywa. Dzieci trenowały umiejętność liczenia pestek dyni, określały w języku angielskim emocje przedstawione na obrazkach, reagowały na polecenia, brały aktywny w tematycznych grach i zabawach w języku obcym.

            Dodatkowo klasy 1 i 2 wzbogaciły swoją wiedzę o element tradycji halloweenowej. Podczas lekcji kulturowej poznali i utrwalali nowe słownictwo w formie gier i zabaw. Dzieci zostały zapoznane z tradycją ,,cukierek albo psikus" oraz uwrażliwione, że nie jest ona częścią naszej kultury, a jedynie zaczerpniętym elementem zabawy od krajów anglojęzycznych.

          • Szkoła do Hymnu - zaproszenie

          • Już w najbliższy piątek 10.11.2023 roku nasz Ośrodek po raz 6 przystąpi do akcji "Szkoła do Hymnu". Równo o godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewamy "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób chcemy włączyć naszą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Prosimy by w tym dniu uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych (np. białe koszule, ciemne spodnie - chłopcy, ciemne spódnice lub sukienki - dziewczynki).

            Grafika: www.gov.pl

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta.

            Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada, dlatego dziś klasa 1-2 SP obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

            Zajęcia dzieci rozpoczęły od wspólnego obejrzenia prezentacji oraz od rozwiązania zagadek. Następnie były zadania w grupach: puzzle, łączenie bajek z tytułami oraz układanie wyrazów. Kolejnym etapem było pomalowanie farbami wybranej animowanej postaci. Ostatnim zadaniem było wysłuchanie wybranej bajki lub baśni przyniesionej przez uczniów oraz odpowiadanie na pytania. Było w czym wybierać ale wybór padł na "Brzydkie kaczątko". Na koniec każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom "Znawcy bajek".

            Zajęcia przeprowadziła Pani Agnieszka Gierłowska- wychowawca klasy 1-2 SP.

          • Wyjazd na mecz do Poznania

          • Mecz pomiędzy KKS Lech Poznań, a Jagiellonią Białystok zakończony wynikiem 3:3 przeszedł już do historii, ale uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Strzelcach Kraj. na pewno zapamiętają go na długo w swojej pamięci.

            Nauczyciele Katarzyna Waliszewska i Marcin Chwalencki zorganizowali wyjazd na mecz polskiej ekstraklasy w piłce nożnej do Poznania, na stadion Lecha. Uczniowie wraz z organizatorami serdecznie dziękują KKS LECH POZNAŃ Lech Poznań za przekazanie biletów i możliwość uczestnictwa w tym niezwykle emocjonującym do ostatniej minuty meczu.

          • Powiatowy Turniej Badmintona w Bobrówku

          • 27 października 2023 w Bobrówku odbył się Powiatowy Turniej Badmintona, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

            Wojciech Holland, Gracjan Naumowicz oraz Miłosz Laskowski w rywalizacji drużynowej zajęli II miejsce.

            Trenerem zawodników był p. Dariusz Kamzelski.

          • Szkoła Pamięta

          • #szkołapamięta

            Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta". Dzień Wszystkich Świętych, to święto, w czasie którego wspominamy wszystkich tych, którzy odeszli. Chcąc uczcić pamięć osób zmarłych, uczniowie SOSW w Strzelcach Kraj. na przełomie października i listopada wraz z nauczycielami udali się na cmentarz, aby zapalić symboliczne znicze. Również z tej okazji przygotowano gazetkę upamiętniającą Aleksandrę Piłsudską, patronkę roku 2023.

          • Zajęcia kulinarne - surówka i sok

          • Klasa 3 SP mogła spróbować swoich umiejętności kulinarnych z okazji Światowego dnia owoców i warzyw przypadającego na 20 października.

            Jesień jest cudownym czasem, kiedy dostępny jest szeroki wachlarz bardzo zdrowych, smacznych i pełnych witamin smakołyków owocowych i warzywnych.

            Pod okiem wychowawcy klasy, p. M. Matysiewicz w poprzednim dzieci przygotowały surówkę z marchewek i jabłek oraz świeżo wyciskany sok z sezonowych warzyw i owoców.

            Uczniowie z pełnym zaangażowaniem oraz dużą ostrożnością wykonywali swoje zadania, które polegały na obieraniu, krojeniu, tarkowaniu, doprawianiu, mieszaniu produktów.

            Dary jesieni w postaci zdrowej surówki i soku zajęły miejsce na stole. Dzieci w radosnej atmosferze mogły skosztować tych pyszności po czym wzorowo wykonały czynności porządkowe.

          • Kółko historyczne - kolejne spotkanie

          • Jak przenieść się w czasie do Polski lat 80. XX wieku? Nic prostszego! Przekonali się o tym w poniedziałek uczestnicy koła historycznego .

            Zagrali w kultową już grę "Kolejka" - wcielili się w kolejkowiczów, których celem było kupienie w sklepie upragnionego towaru. Ale - tak jak w okresie PRL - nie wiedzieli, do którego sklepu zostanie "rzucony" towar.

            Dzięki grze uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale też poszerzyli swoją wiedzę o życiu w PRL.

          • Szkolny Konkurs Wiedzy o Zwierzętach - podsumowanie

          • Czy słoń potrafi skakać? Jakie zwierzę daje swojej ukochanej kamień w prezencie? Jak długo bez jedzenia może przetrwać krokodyl? Z takimi pytaniami zmagali się 23 października 2023r. uczestnicy Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zwierzętach. Konkurs miał charakter testu zamkniętego składającego się z 40 pytań. Wzięło w nim udział 22 uczniów od klasy 2 Szkoły Podstawowej po klasę 2 Szkoły Branżowej I stopnia.

            miejsce zajęła Miriam Lewandowska (kl. 2 SB) uzyskując 31 punktów

            miejsce zajął Wiktor Miszczak (kl. 7 SP) – 27 punktów

            miejsce zajęli ex aequo: Ernest Kowalczyk (kl. 5 SP) oraz Franciszek Deutschmann (kl. 7 SP) obaj uzyskując po 25 punktów.

            Organizator konkursu Pani Magdalena Adamczak (nauczyciel biologii) składa serdeczne gratulacje zwycięzcom oraz podziękowania za udział wszystkim uczestnikom. Rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się na najbliższym apelu szkolnym.

          • Polskie Symbole Narodowe - szkolny konkurs plastyczny

          • Regulamin szkolnego konkursu plastycznego pn. „Polskie Symbole Narodowe”

            1. Cele konkursu:

            • uczczenie 105. rocznicy odzyskania niepodległości, 
            • zainteresowanie historią Polski,
            • rozbudzenie u uczniów uczuć patriotycznych i narodowej dumy,
            •  rozwijanie kreatywności i zdolności plastycznych uczniów.

            2. Zasady konkursu:

            a) konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów SOSW im. J. Korczaka w Strzelcach Kraj.

            b) Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej, której tematem będą Polskie Symbole Narodowe (godło, flaga lub hymn) widziane okiem autora pracy konkursowej.

            c) Praca konkursowa ma być „płaską” pracą plastyczną wykonaną w dowolnej technice związaną z tematem konkursu (niedopuszczalne są formy przestrzenne). Dopuszczalne formaty pracy to A4 lub A3. Za dozwolone narzędzia pracy uznaje się wszystkie klasyczne metody wykonania pracy plastycznej jak np. rysunek / malowanka / szkic / plakat / kolaż / wyklejanka itp.

            d) Praca konkursowa powinna być wykonana samodzielnie i indywidualnie. Każdy uczestnik może być autorem tylko jednej pracy konkursowej.e) Każda praca powinna posiadać metryczkę na odwrocie pracy tj.: imię i nazwisko uczestnika, klasa, wiek.

            e) Kryteria oceny pracy skupiały się będą na: zgodności z tematem, interpretacji i pomysłowości własnego ujęcia tematyki konkursowej, estetyki pracy i oryginalności. Dodatkowo będzie brana pod uwagę kreatywność autora zarówno w formie, jak i interpretacji tematyki zadania.

            3. Terminarz:

            a) Prace należy dostarczyć do organizatorów konkursu do dnia 10.11.2023 r.

            b) Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród – dnia 15 listopada 2023 r. (podczas akademii z okazji Dnia Niepodległości)

            ​​​​​​​4. Organizatorzy: Katarzyna Furmaniak, Magdalena Adamczak

          • Wystawa "Sześć kontynentów"

          • Dziś, klasa 1-2 SP (wych. A. Gierłowska)wybrała się do PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W STRZELCACH KRAJEŃSKICH aby zobaczyć niesamowitą wystawę pn. "Sześć kontynentów". Zdjęcia, pamiątki oraz filmy przywiezione przez Państwa Magdalenę oraz Marka Kionów - strzeleckich podróżników, wywarły na naszych uczniach ogromne wrażenie.

            Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Lech z Punktu Informacji Turystycznej za ciekawostki na temat wystawy oraz za drobne upominki.

            Wycieczka ta była jednocześnie jednym z zadań Ogólnopolskiego Projektu "Klasa w terenie", w którym klasa 1-2 bierze udział.