• Kolorowy tydzień - dzień 1 - Dzień Ziemi

22.04.2024

Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszym Ośrodku.

• Wyprawy Przyrodnicze

22.04.2024

Każdy spacer do parku, miasta czy wokół Jeziora Górnego posiada niewątpliwie walory edukacyjne. Wyjścia w teren świetnie integrują uczniów, umożliwiają kształtowanie odpowiednich postaw wobec świata roślin i zwierząt oraz skłaniają do uważnych obserwacji życia tętniącego tuż obok nas. Przydrożne ścieżki, zielone skwery, trasy spacerowe nad jeziorem stanowią dom dla wielu żywych organizmów. Nasze światy-ludzi, zwierząt i roślin, współistnieją obok siebie, tworząc niezwykłą i niepowtarzalną całość.

• Koło historyczne - kolejne spotkanie

22.04.2024

Jak wyglądała mapa Polski w czasach okupacji? Czy Strzelce Krajeńskie były w granicach naszego państwa? Na te i inne pytanie mogli odpowiedzieć sobie dzisiaj uczestnicy naszego szkolnego kółka historycznego podczas gry edukacyjnej IPN „IV rozbiór Polski”.

Pierwszym etapem było ułożenie puzzli w rozmiarze XXL, przedstawiających mapę historyczną okupowanej Polski. Okazało się to niemałym, ale i niezwykle aktywizującym wyzwaniem. Dodatkowo był to świetny pretekst do współpracy - uczniowie szybko rozdzieli między sobą zadania, tak aby jak najsprawniej ułożyć mapę. Po skończeniu puzzli, przyszła kolej na drugi etap - czyli lokalizację w przestrzeni wydarzenień historycznych. Ta część gry również była dla uczniów ekscytującym i ciekawym sposobem zdobywania i utrwalania wiedzy. Do gry na pewno wrócimy na kolejnym spotkaniu, gdyż wzbudziła wśród uczniów żywe zainteresowanie

• Koło geograficzne - kolejne spotkanie

19.04.2024

W tym tygodniu członkowie koła geograficznego zagrali w znaną wielu pokoleniom grę "Państwa - Miasta".

To gra, która jednoczy małych i dużych, starszych i młodszych. Nie ma skomplikowanych zasad, a liczba graczy waha się od dwóch do nawet kilkunastu. Nie wymaga również planszy ani pionków - do gry wystarczy jedynie karta papieru i długopis lub ołówek, co jest dużą zaletą tej gry. Dzięki temu można grać w nią w niemal każdych warunkach - w domu, ogrodzie, w autokarze, na plaży czy w samochodzie.

• Ogólnopolska Akcja "Żonkile"

12.04.2024

Już po raz drugi nasz Ośrodek będzie brał udział w ogólnopolskiej Akcji "Żonkile". W tym roku w akcję zaangażowali się uczestnicy kółka historycznego, którzy własnoręcznie przygotowują symboliczne żonkile . Będą je rozdawać w szkole 19 kwietnia - w dniu rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Koordynatorką akcji "Żonkile" w naszym Ośrodku jest p. Katarzyna Furmaniak.

• Kącik Myśli Pozytywnej

12.04.2024

Każdemu z nas zdarza się gorszy dzień, kiedy smutek i przygnębienie oplatają niczym pajęczyna. Nie wiemy, skąd te uczucia przychodzą i jak się ich pozbyć. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby poprawić komuś nastrój. Drobny gest, uśmiech czy słowa wsparcia potrafią rozgonić smutne myśli i wpuścić jasny promyczek do naszego umysłu. Istnieje mnóstwo inspirujących cytatów, które rozświetlają nasze spojrzenie i budzą pozytywne emocje.

• Powiatowy Konkurs Plastyczny

09.04.2024

Jakie gatunki zwierząt i roślin występują w Polsce? Które z nich są objęte ochroną? Jak wyglądają? Dowiedz się, sprawdź, zobrazuj i zgłoś pracę do Powiatowego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Nasz Ośrodek.

Prace zgłoszone na konkurs będą oceniane w kategoriach:

- klasy 1 - 3

- klasy 4 - 8

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.

Według klasyfikacji ICD-10 autyzm dziecięcy należy do całościowych zaburzeń rozwoju, grupy zaburzeń rozpoczynających się wcześnie w rozwoju dziecka, przejawiających się jakościowymi zaburzeniami komunikacji, interakcji społecznych, zachowań, zainteresowań.

• Życzenia Świąteczne

Ogarnięci tą wielką tajemnicą
            życzymy Wam wiele radości i dobra.
            Niech Ten, który powstał z grobu
            wzmocni wiarę, rozpali miłość,
            niech stanie się dla Was
            źródłem pokoju,
            rozumienia i szacunku.

Wszystkiego co najlepsze na tę Wielkanoc i wszystkie kolejne dni życzą:

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie
            Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Strzelcach Krajeńskich.

• Światowy Dzień Wody

26.03.2024

22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. W tym roku nasz Ośrodek również celebrował to święto.

Wtorek 23.04.2024