• Niebieskie zajęcia

     • W Naszym Ośrodku trwają "niebieskie zajęcia". Każda aktywność jest doskonałą okazją, aby poszerzać wiedzę na temat autyzmu

      Na zdjęciach uczniowie z klas I-III - podopieczni Pani Moniki Kowal i Agnieszki Gierłowskiej.

     • IV Kiermasz Świąteczny

     • Już niedługo Święta Wielkanocne.

      Z tej okazji w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 31.03. i 01.04. odbył się IV Kiermasz Świąteczny.

      Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, Zakłady Terapii Zajęciowej i Domy Pomocy Społecznej sprzedawały własnoręcznie wykonane wianki, zające, kurczaczki, pisanki i wszelkiej maści ozdoby. Na kiermaszu nie zabrakło także ozdób z Naszego Ośrodka.

      Organizacja świątecznych kiermaszów to inicjatywa zespołu zadaniowego „Administracja po ludzku”, w skład którego wchodzą pracownicy LUW.

      Nasz Ośrodek reprezentowała Pani Bogumiła Gławdel.

     • XVIII Powiatowa Olimpiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

     • 26 marca 2022 r. w Drezdenku odbyła się XVIII Powiatowa Olimpiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów, rywalizując w konkurencjach sprawnościowych oraz rozgrywając Turniej Piłki Nożnej.

      Pośród 5 drużyn nasza okazała się najlepsza, wygrywając wszystkie mecze. Dodatkowo Miłosz Laskowski odebrał nagrodę za najlepszego zawodnika turnieju. Indywidualne nagrody za zwycięstwo w poszczególnych konkurencjach otrzymały również Katarzyna Szutkowska i Malwina Pyrzyńska. Skład reprezentacji SOSW: Wiktor Florjański, Wojciech Holland, Magdalena Mieczkowska, Marta Kondracka, Miłosz Laskowski, Patrycja Woźniak, Aleksander Jurgowiak, Katarzyna Szutkowska, Michał Ankutowicz, Malwina Perzyńska, Kaja Borenstein, Martyna Pieluszczak. Trenerem zawodników był p. Dariusz Kamzelski. Serdecznie gratulujemy.

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • Dziś 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

      Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

      Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce, w tym dzieci z Naszego Ośrodka.

      Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

      A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat.

      Jest po prostu inne.

      W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:

      - nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;

      - dodania niebieskiej żarówki , puzzla lub serca do swego profilu na facebook’u lub strony www

      Bądźmy w tym dniu razem!

      #SERCEdlaAUTYZMU

     • Mistrzostwa Powiatu w Darta

     • 28 marca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Krajeńskich rozegrano w ramach Licealiady Mistrzostwa Powiatu w Darta.

      Naszą szkołę reprezentowali: Adam Gołębiewski zajmując III miejsce, Patryk Łabuńka II miejsce oraz Tomasz Kosiorek IX miejsce. Największym sukcesem było zdobycie I miejsca w klasyfikacji drużynowej wyprzedzając CKZiU oraz Liceum Ogólnokształcące w Strzelcach Kraj. Opiekunem grupy była p. Katarzyna Waliszewska. Serdecznie gratulujemy.

     • Olimpiada Specjalna w Lubsku

     • 23 marca uczniowie z naszego Ośrodka: Martyna Pieluszczak, Maciej Zagozda i Kacper Borecki wzięli udział XVII Lubuskim Mityngu Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych w Lubsku.

      W Dniu Treningowym nie ma rywalizacji pomiędzy uczestnikami, w tym dniu wszyscy jesteśmy zwycięzcami i każdy zawodnik, który staruje w rozmaitych konkurencjach sportowych otrzymuje medal. Liczy się dobra zabawa, integracja, uśmiech oraz rozpowszechnianie idei Olimpiad specjalnych w regionie lubuskim. Opiekunami grupy byli p. Katarzyna Halasz i p. Dariusz Kamzelski.

     • Kolorowe skarpetki

     • Światowy Dzień Zespołu Downa w Naszym Ośrodku. Na zdjęciach uczniowie klas 1a, 1c i 3b ZET wraz z nauczycielką Panią Moniką Kowal. Było kolorowo, artystycznie i pysznie.

     • Światowy Dzień Zespołu Downa

     • Dziś 21 marca 2022 roku, przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Solidaryzując się z tymi osobami, załóżmy kolorowe skarpetki i obowiązkowo nie do pary.

      Pokażmy, że nie są sami, że stanowimy z nimi jedność. Tym właśnie drobnym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21.

      Kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko, z czym muszą borykać się osoby dotknięte zespołem Downa na co dzień.

      Nie bez przyczyny dzień ten wyznaczono na 21 marca. Nie tylko jest to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny , który uosabia narodziny nowego życia i narodziny niezwykłych ludzi, ale przede wszystkim odnosi się do samej istoty choroby.

     • I Mistrzostwa Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego w Badmintonie

     • 16 marca odbyły się I Mistrzostwa Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego w Badmintonie. Zawody organizowane były w ramach „LICEALIADY”. Organizatorem turnieju badmintona był Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Strzelcach Krajeńskich oraz Zespół Szkół w Strzelcach Krajeńskich

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach turnieju.

      Wyniki klasyfikacji drużynowej:

      I miejsce – 41 punktów

      Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Strzelcach

      Krajeńskich

      II miejsce – 27 punktów

      Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

      w Strzelcach Krajeńskich

      III miejsce - 22 punkty

      Zespół Szkół w Strzelcach Krajeńskich

      Wyniki indywidualne - chłopcy:

      I miejsce - Jakub Stankiewicz - 13 punktów

      II miejsce - Adam Gołębiewski - 12 punktów

      III miejsce - Maciej Garbol - 8+ punktów

      Wyniki indywidualne - dziewczęta

      I miejsce - Wiktoria Deluga - 14 punktów

      II miejsce - Julia Kosmala - 12 punktów

      III miejsce - Katarzyna Szutkowska - 9 punktów

      Tekst i zdjęcia: Powiat Strzelecko - Drezdenecki.

     • Zajęcia z fotografii cyfrowej

     • Sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości umożliwił dziś uczniom naukę obsługi cyfrowego aparatu fotograficznego.

      Idealną okazją do wykonania sesji zdjęciowej był przypadający dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dzieci z klasy I-II SP z wielką ciekawością uczestniczyły w zajęciach dotyczących fotografii, pod czujnym okiem swojej wychowawczyni Pani Agnieszki Gierłowskiej, której wielkim hobby jest właśnie fotografia. Uczniowie dowiedzieli się, jakie możliwości daje fotografia cyfrowa. Największą radość sprawiała możliwość samodzielnego wykonania zdjęcia koledze lub koleżance. Uczniowie chętnie oglądali zrobione zdjęcia w aparacie fotograficznym i komputerze. Już wkrótce zdjęcia zostaną wywołane i powieszone w klasie. Zajęcia przy użyciu aparatu Canon G9X Mark II , statywu oraz oświetlenia Soft Box przyniosły wszystkim dużo radości i zadowolenia.

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

     • Laboratoria Przyszłości

     • Informujemy, że Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Strzelcach Krajeńskich otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 30 000 zł na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

      „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Ponadto głównym celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie dla naszego Ośrodka było przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Do końca 2021 roku wykorzystano 100% przyznanych środków.

      W ramach otrzymanego wsparcia zakupiono m.in:


      📌Drukarkę 3D FlashForge

      📌Zestaw mikrokontrolerów do kursu Arduino

      📌Stację Lutowniczą HotAir

      📌Statyw

      📌Mikroport z akcesoriami

      📌Oświetlenie do realizacji nagrań SOFT BOX

      📌Gimbal

      📌Aparat kompaktowy CANON Powershot G9X Mark II

      📌Mikrofon kierunkowy Studio Pro

      📌Kuchenkę elektryczną z piekarnikiem elektrycznym

      📌Narzędzia takie jak np. wkrętarka, szlifierka, piła taśmowa

      📌Sprzęt kuchenny taki jak np. garnki, blendery, miksery, opiekacze.

      Zakupiony sprzęt jest i będzie wykorzystywany na zajęciach obowiązkowych i dodatkowych.

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #GovTech #MinisterstwoEdukacjiiNauki

     • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

     • Szkolny Koordynator Profilaktyki Wszawicy ogłasza SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY pod hasłem "Czysty, bezpieczny i wesoły chodzę do szkoły".

      W konkursie mogą wziąć wszyscy chętni uczniowie naszego ośrodka.

      Tematyka prac w sposób oczywisty musi nawiązywać profilaktyki wszawicy, do higieny osobistej, dbałości o stan zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem higieny skóry i głowy. Ze względu na trwającą już od 2 lat pandemię koronawirusa, dopuszcza się treści związane z walką przeciw Covid -19.

      Technika prac : płaska - format A3 lub A4 lub przestrzenna (do wyboru) – będą ocenione osobno.

      Każdy uczestnik może oddać tylko 1 pracę. Nie przyjmuje się prac grupowych.

      Prace oceniane będą pod względem: zgodności z tematem, estetyki pracy, pomysłowości.

      Z prac utworzona zostanie wystawa / gazetka. Informacje o wynikach zostaną ogłoszone na stronie szkoły https://soswstrzelce.edupage.org oraz na fb.

      Osoby nagrodzone otrzymają dyplomy i drobne upominki.

      Termin składania prac: 31 marzec 2022 (gabinet 21- u Pani Agnieszki Gierłowskiej).

     • Ogólnopolskie Zawody w Narciarstwie

     • Dwa dni rywalizacji sportowej podczas Ogólnopolskich Zawodów w Narciarstwie ZSS "Sprawni- Razem" w Zakopanem za nami, mamy wiele powodów do radości.

      Kosmala Julia- zajęła 2 miejsce na dystansie 2,5 km oraz 3 miejsce w sprincie na 1 km w kat. dziewcząt młodszych;

      Dominika Gawrońska- zajęła 2 miejsce na dystansie 2,5 km jak również 2 miejsce w sprincie na 1 km w kat. dziewcząt starszych;

      Stanisław Kosiarek- zajął 7 miejsce na 2,5 km oraz 5 w sprincie na 1 km w kat. chłopców młodszych;

      Patryk Łabuńka- 9 miejsce na 2,5 km oraz 7 w sprincie na 1 km w kat. chłopców starszych.

       

      Na tarasie biegowej spotkaliśmy multimedalistkę olimpijską w narciarstwie biegowym Panią Justynę Kowalczyk.

      Jutro wracamy do domu bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności, pełni wrażeń i zmobilizowani do dalszej pracy.

      Trenerzy Katarzyna Waliszewska oraz Marcin Chwalencki wraz z zawodnikami dziękują Panu Staroście Bogusławowi Kierusowi oraz Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski za wsparcie finansowe wyjazdu

     • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

     • W związku z tym, że 2 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, już dziś ogłaszamy OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY dla uczniów ze Specjalnych Ośrodków Szkolno - Wychowawczych z całej Polski pt. "Świat widziany na niebiesko."

      Szczegóły konkursu, regulamin, formularz - w załączonym linku

      Proszę skopiować adres http

      https://drive.google.com/file/d/1kGwFFw_gs05lnZyAUzS-nCMVSsZU79RT/view?fbclid=IwAR0lBBQEdzvpPNcvEf7rS_6qlHJfiAQS3_Fk0oLEZJD9WjpHJ8Id7ZcDoiQ

       

     • Solidarni z Ukrainą

     • Działający w naszym ośrodku Szkolny Klub Wolontariusza, ogłasza zbiórkę niezbędnych artykułów dla osób z Ukrainy uciekających przed wojną. W tym trudnym czasie, oprócz słów wsparcia, nasi sąsiedzi potrzebują podstawowych środków do życia.

      W miesiącu marcu prowadzić będziemy zbiórkę takich produktów jak:

      - woda

      - trwała żywność (np. konserwy, makaron, ryż, cukier, olej, słodycze itp.)

      - żywność dla dzieci (soczki, obiadki w słoiczkach, mleko modyfikowane)

      - środki opatrunkowe (bandaże, plastry itp.)

      - artykuły higieniczne (chusteczki nawilżane, podpaski, pasta do zębów, szczoteczki, mydło, pampersy dla dzieci)

      Za każdą rzecz z góry pięknie dziękujemy

      Przypominamy adres ośrodka:

      SOSW w Strzelcach Kraj.

      ul. Kościuszki 28

      Wszelkie pytania odnośnie zbiórki prosimy kierować do opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariusza - Pani Agnieszki Gierłowskiej.

     • XVII Lubuski Mityng w Łyżwiarstwie Szybkim

     • 23 lutego w Gorzowie Wlkp. zawodnicy Klubu ,,Olimp” uczestniczyli w XVII Lubuskim Mityngu Olimpiad Specjalnych w Łyżwiarstwie Szybkim. Nasi uczniowie startowali na dystansie 111m, 333m, 500m i zajęli następujące miejsca: Julia Kosmala III miejsce (111m), III miejsce (333m); Klaudia Gryczka IV miejsce (111m), V miejsce (333m), Dominika Gawrońska II miejsce (111m), II miejsce (333m), Paweł Dwornik II miejsce (333m), III miejsce (500m). Opiekunami grupy były panie: Katarzyna Trubacz i Katarzyna Halasz.

     • Wystawa Fotografii

     • 22.02.2022 roku uczniowie naszego Ośrodka wspólnie z p. Agnieszką Chaberko i p. Katarzyną Halasz mieli okazję zobaczyć w strzeleckim spichlerzu wystawę fotografii krajobrazowej p. Rafała Nebelskiego pt.: ,,Aparat w plecaku”.

      Na można było podziwiać piękne krajobrazy przyrodnicze, uchwycone okiem doświadczonego fotografa i pasjonata. Wszystkie prace zrobiły na uczniach i nauczycielach ogromne wrażenie.

       

      Warto podkreślić fakt, że uczniowie Naszego Ośrodka często uczestniczą w tego rodzaju wydarzeniach

     • Sekcja plastyczna

     • W grupach wychowawczych działa sekcja plastyczna.

      Na zajęciach wychowankowie wykonują prace różnymi technikami plastycznymi np. malowanie farbami, kredkami, wydzieranka, wyklejanka, prace przestrzenne.


      Wykonane prace prezentowane są na bieżąco w holu grup wychowawczych.

      Opiekunem sekcji jest p. Agnieszka Suchto.